19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Sputnik V’nin yan etkileri neler, etkinliği ne kadar? İşte Sputnik V’nin özellikleri

  Türkiye’de artık koronavirüse karşı Rus Sputnik V aşısı da kullanılmaya başlayacak. Vatandaşlar aşı için sıra beklerken, Sputnik V’nin yan etkileri ve etkinlik oranı ve özellikleri da oldukça merak ediliyor…

  Sputnik V’nin yan etkileri, etkinlik oranı ve özellikleri henüz Türkiye’de kullanılmaya başlanmadan önce araştırılmaya başlandı. Aşı konusunda tercih hakkı bulunan vatandaşlar Sputnik V’nin yan etkileri, etkinlik oranı ve özelliklerini Biontech ve Sinovac ile karşılaştırarak olacakları aşıyı seçmeyi planlıyor.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Sputnik V aşısı açıklaması

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısına yönelik testlerin de olumlu sonuçlandığını duyurdu. Bakan Koca, “Ön anlaşma aşamasındayız. Bu hafta açıklama yapacağız. Önemli miktarda bir bağlantı yaptık. Kaç doz olduğunu hafta içi açıklayacağım” ifadelerini kullandı.

  Haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üzeri herkesi aşılamayı hedeflediklerini söyleyen Bakan Koca, ağustos, eylül, ekim aylarında aşılamada sorun kalmayacağını düşündüğünü kaydetti.

  Sputnik V’nin yan etkileri neler, etkinliği ne kadar? İşte Sputnik V’nin özellikleri
  Sputnik V’nin yan etkileri neler, etkinliği ne kadar? İşte Sputnik V’nin özellikleri

  Sputnik V’nin yan etkileri neler?

  Sputnik V’nin ciddi bir alerjiye yol açmadığı ifade edildi.

  Sputnik V’nin etkinliği ne kadar?

  Yapılan kapsamlı analizlerin sonucunda Sputnik V’nin etkinlik oranı yüzde 97,6 olarak belirlendi.

  Sputnik V’nin özellikleri

  Sputnik V aşısı, soğuk algınlığına yol açan ve binlerce yıldır var olan kanıtlanmış biçimde incelenmiş ve kapsamlı insan adenoviral vektörleri platformuna dayanmaktadır.

  Sputnik V, aşılama sürecinde iki doz için iki farklı vektör kullanır ve bu sayede, her iki doz için de aynı uygulama mekanizmasını kullanan aşılardan daha uzun süre bağışıklık oluşturur.

  Yirmi yıldan fazla zamandır yapılan 250’den fazla klinik çalışma ile adenoviral aşıların güvenliği ve etkinliğinin yanı sıra bunların uzun vadeli olumsuz etkilerinin olmadığı kanıtlanmıştır.

  Sputnik V’nin saklama sıcaklığı 2-8 derecededir. Bu nedenle ek bir soğuk zincir altyapısı ve yatırımına gerek olmadan geleneksel bir buzdolabında muhafaza edilebilir.

  Sputnik V’nin her bir dozunun fiyatı 10 dolardan düşüktür ve dünya çapında uygun fiyatlı bir aşı halindedir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ