23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Sputnik V ne zaman uygulanmaya başlayacak?

  Çin'in Sinovac ve Almanya'nın BioNTech aşılarından sonra Rusya'nın gönderdiği Sputnik V aşısının da 2 haftaya devreye gireceği açıklandı.

  Aşı çeşitliliğinde ve aşı miktarında hiçbir sıkıntı olmadığını belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, ”Rus aşısının da koruyuculuk oranı çok yüksek, yüzde 97 oranında. ‘Adenovirüs’ dediğimiz ayrı bir mekanizma ile bağışıklık oluşturuyor. İncelemeler 10-15 sürüyor. Aşı bu hafta geldiği için 2 hafta içinde Sputnik aşısı uygulamaya girmiş olacak” dedi.

  “ANTİKOR OLUŞTURMA ORANI YÜZDE 97”

  Sputnik V için bütün verilerin antikor oluşturma oranının yüzde 97 olduğunu ortaya koyduğunu söyleyen Doç. Dr. Savaşçı, ”Burada farklı mekanizmalar ile vücutta antikor oluşturmayı tetikleyici oluşumlar kullanılıyor. Bu teknoloji de önceden uygulanmış ayrı bir teknoloji. İçinde virüs olması sakın halkımızı korkutmasın, sadece bunu taşıyıcı olarak kullanıyor. Bu mekanizmanın kişiyi hastalandırması mümkün değil. Etkinliğinin yüksek olması sevindirici. İki dozda da farklı adenovirüs tiplerinin kullanılması ekstradan antikor yoğunluğunun yüksek oranda oluşmasına neden oluyor. Ben de Biontech aşısı gönüllüsü olarak 3’üncü aşımı Sputnik aşısı yönünde kullanmayı talep edeceğim uygun görülürse” ifadelerini kullandı.

  ”EMZİREN ANNELER DE GÖNÜL RAHATLIĞIYLA AŞI OLABİLİRLER”

  Gebeliğin ilk 3 ayından sonra emziren annelerin de gönül rahatlığı ile aşı yaptırabileceğini ifade eden Doç Dr. Savaşçı, “Bu alerjisi olanlar gönül rahatlığı ile aşı yaptırabilir. Gebeler Halkımız güvenerek aşısını yaptırsın. Aşı yaptırdıktan sonra banyo yapmalarında bir sakınca yok. Ağrı kesici çok miktarda almadıkları sürece olumsuz bir etkisi olmaz; ama çok abartmamak lazım çünkü antikor oluşumunu olumsuz etkileyebilir. İlk 3 günde ağrı kesici alınmaması önemli. Çok şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı varsa tabi ki eziyet çekmesinler; alabilirler, miktarı abartılı şekilde almasınlar. Aşılar; mide bulantısı, kol, kas ağrısı yapabilir, hafif grip belirtileri yapabilir. Burada da dikkat edilecek husus; aşı yaptırdıktan sonra herkes kendi doktoru gibi tedbirli davransın” dedi.

  Sputnik V aşısı nedir? Sputnik V aşısının yan etkisi var mı?

  Rus aşısı Sputnik V hakkında her şey: 10 soru 10 cevap

  Rus aşısıs Sputnik V’nin ilk sevkiyatı geldi!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ