0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Sputnik V aşısının yan etkisi etkileri neler? Alerjisi olanlar Sputnik V yaptırabilir mi?

  Sputnik V aşısı, Sinovac ve Biontech’ten sonra Türkiye’de uygulanmaya başlıyor. Aşı sırası gelen pek çok kişi ise aşı olmadan önce aşıların yan etkileri konusunda araştırma yapmayı tercih ediyor. Peki, Sputnik V aşısının yan etkisi etkileri neler? Alerjisi olanlar Sputnik V yaptırabilir mi?

  Sputnik V Caovid-19 aşı Rusya tarafından geliştirilen vektör bir aşıdır ve etkinlik oranı oldukça yüksektir. Diğer yandan yan etkileri bakımından da Sputnik V aşısı oldukça fazla merak ediliyor. Özellikle alerjisi olanlar aşı olmadan önce daha yoğun bir araştırma içine giriyor.

  SPUTNİK V (GAM-COVID-VAC) AŞISI NEDİR?

  Faz 3 çalışmalarının tamamlandıktan sonra FDA’nın da onayını alan  Sputnik V aşısı, viral vektör bir aşıdır. Sputnik V, Oxford – AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşısı ile aynı gruptadır.

  Sputnik V Covid-19 aşısı (Gam-COVID-Vac), SARS-CoV-2 coronavirüs geninin entegre edildiği adenovirüs DNA’ya dayalı vektör aşısıdır. 21 gün aralıklarla kas içinden ayrı ayrı uygulanır. Araştırmaların sonuçları, aşının sağlıklı katılımcılarda iyi tolare edildiğini ve oldukça immünojenik olduğunu ortaya çıkarmıştır.

  SPUTNİK V AŞISI NASIL ÇALIŞIR?

  Virüs vektör olarak adenovirüs kullanılır ve bu virüs içerisine coronavirüs spike proteini sentez etmesi için DNA parçası yerleştirilip vücuda enjekte edilir. Bu DNA parçası vücutta coronavirüsün bağışıklık sağlayan proteinini sentez ederek bağışıklık gelişir. Bu aşı kişinin DNA’sına entegre olmaz, hastalık oluşturmaz. Bu yüzden de güvenli bir aşıdır.

  SPUTNİK V AŞISININ DİĞER VEKTÖR AŞILARDAN FARKI NEDİR?

  Sputnik V aşısında, adenovirüsün iki ayrı serotipi kullanılmıştır. Johnson&Johnson aşısı ve Oxford – AstraZeneca aşılarında vektör olarak tek tip adenovirüs kullanılmıştır.

  Sputnik V aşısının yan etkisi etkileri neler? Alerjisi olanlar Sputnik V yaptırabilir mi?
  Sputnik V aşısının yan etkisi etkileri neler? Alerjisi olanlar Sputnik V yaptırabilir mi?

  SPUTNİK V AŞISININ ETKİNLİK ORANI NEDİR?

  Sputnik V,  yüzde 91.6 etkinlik oranına sahip 2 parçalı bir adenovirüs viral vektör aşısıdır. Verilen son bilgilere göre aşının etkinlik oranı yüzde 97.6’dır. Sputnik V aşısının ciddi coronavirüse karşı etkinliğinin yüzde 100 olduğu bildirilmiştir.

  Hem hücresel immünite oluşturma hem de antikor oluşturma açısından etkili bir aşı olduğu bildirilmiştir. Adenoviral vektör-verilen antijenlerin, tek bir aşılamadan sonra bile vücudun bağışıklığını yeterince sağladığı ifade edilmektedir. 2 doz uygulanmasıyla çok daha etkili ve uzun süreli bağışıklık geliştireceği kaydedilmiştir.

  SPUTNİK V AŞISININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

  Sputnik V aşısının yaygın görülen yan etkileri, % 15.2 oranda grip benzeri hastalık ve %5.4 oranında aşı yapılan yerde reaksiyondur. Yan etkilerin yüzde 94’ü hafif yan etkilerken yüzde 0,3 oranında ciddi yan etkiler bildirilmiştir.

  Aşı yerinde şişlik, ağrı ve kızarıklık oluşabilir. Bunun haricinde yorgunluk, baş ağrısı, titreme, kas ağrısı, mide bulantısı ve ateş meydana gelebilir. Bu yan etkiler genellikle aşı yapıldıktan sonraki 1-2 gün içinde başlar.

  Yan etkiler, günlük aktivite becerileri etkileyebilir, fakat birkaç gün içinde geçmesi gerekir. Ciddi yan etkilere ise çok nadirdir. Her aşıda olduğu gibi bu aşıdan sonra da hastane ortamında 30 dakika beklenmesi tavsiye edilmektedir.

  ALERJİSİ OLANLAR SPUTNİK V AŞISI YAPTIRABİLİR Mİ?

  Alerjik astım, alerjik nezle, egzama ve diğer alerjik hastalığı olanlar, Çin aşısı Coronavac, BioNTech ve Sputnik V aşılarını güvenle yaptırabilir. Yalnızca alerjik hastalığı olanların aşılarını hastane ortamında yaptırmaları ve aşının ardından yarım saat kadar gözetim altında beklemelerinde fayda vardır.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ