19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Sputnik V aşısının özellikleri neler?

  Türkiye’de Sinovac ve Biontech aşılarından sonra Sputnik V aşısı da kullanılmaya başlanacak. Vatandaşlar aşılar arasında tercih yapabilmek için Sputnik V aşısının özelliklerini ve yan etkilerini araştırmaya başladı bile. Peki, Sputnik V aşısının koruyuculuk oranı kaç? İşte ayrıntılar…

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de kısa süre içinde Rus Sputnik V Covid-19 aşısının kullanılmaya başlanacağını açıkladı. Bunun üzerine Sputnik V aşısının yan etkileri, etkinlik oranı ve özellikleri araştırılmaya başlandı. Diğer yandan Sputnik V aşısının ülkeye gelmesiyle birlikte vatandaşlara üç çeşit aşı seçeneği sunulabilecek.

  Sputnik V aşısının etkinlik oranı kaç?

  Rusya’nın tarafından koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V” aşısının etkinlik oranı, son verilere göre %97,6 olarak açıklandı.

  Rus Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen “Sputnik V aşısı” için 3,8 milyon kişiden elde edilen veriler analiz edildi.

  Geliştirici ekibin lideri Denis Logunov, her iki doz aşı da uygulanan söz konusu kişilerde aşının etkinlik oranının %97,6 olarak saptandığını duyurdu.

  The Lancet dergisinde, 2021 başlarında yayınlanan bir raporda Sputnik V aşısının etkinlik oranının %91,6 olduğu belirtilmişti.

  Sputnik V aşısının özellikleri nelerdir?

  Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RDIF) tarafından desteklenen ve Rusya Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen Sputnik V aşısı adenovirüs (Viral Vektör) kaynaklı bir aşı olarak dikkat çekiyor.

  Dünyanın resmi onay alan ilk Covid-19 aşısı olma özelliğini taşıyan Sputnik V aşısı adenovirüs (Viral Vektör) kaynaklı bir aşı.

  Viral Vektör (Adenovirüs) aşılarında, grip benzeri hastalık yapan bir virüsün (adenovirüs) genetik müdahale sonrası koronavirüs proteini ile desteklenerek insanda bağışıklık oluşturması hedeflenirken aşıların içindeki mikroorganizmalar canlı olmakla birlikte, güçsüzleştirildiklerinden dolayı insanlarda hastalık yapmıyor.

  2-8 santigrat derece sıcaklıklar arasında, yani kullanılan aşı buzdolaplarında saklanabilen Sputnik V adenovirüs (Viral Vektör) aşısı 2 doz olarak uygulanıyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ