19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Sputnik V aşısının koruyuculuğu yüzde 97,6

  Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF, Rusya Varlık Fonu) ve Türk Viscoran İlaç şirketi arasında, Covid-19’a karşı dünyada ilk olarak tescil edilen aşı Sputnik V’nin Türkiye'deki üretimi için resmi olarak anlaşma sağlandı. İşte Sputnik V aşısı hakkında her şey...

  Rusya ile Viscoran İlaç şirketinin Covid 19’a karşı geliştirdiği Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için anlaşmaya vardıkları bildirildi.

  Viscoran İlaç tarafından yapılan yazılı açıklamada, firmanın ürünün yerelleştirilmesi için gerekli çalışmaları yürüttüğü ve Türkiye’nin düzenleyici kurumlarından aşı izni aldığı anda Sputnik V’nin Rusya’dan tedarikine hemen başlayabileceği belirtildi.

  Açıklamada ayrıca şirketin önümüzdeki aylarda, ülkedeki çeşitli tesislerde üretime başlamayı hedeflediği belirtilirken, Viscoran İlaç’ın, RDIF ile olan sözleşmesinin bir parçası olarak, sektöründe lider diğer yerel farmasötik üreticileri ile ortaklık tesis etme konusuna destek sağladığına dikkat çekildi. Bununla birlikte açıklamada “Teknoloji transferi şu anda CinnaGen İlaç şirketi ile sonuçlandırma aşamasındayken, genel kapasitenin artırılması için diğer iki üretim tesisi ile görüşmeler halen sürmektedir” ifadelerine yer verildi.

  Etkinliği %97,6 olarak açıklandı

  Açıklamada, dünya genelinde 3 milyardan fazla nüfusu bulunan 61 ülkede tescil edildiği aktarılan Sputnik V aşısı ile 5 Aralık 2020 ile 31 Mart 2021 tarihleri arasında Rusya’da her 2 doz ile aşılanmış olanlar arasında yapılan araştırmadan elde edilen etkinlik oranının %97,6 olduğunun vurgulandı.

  Bununla birlikte “Aşı, kanıtlanmış ve kapsamlı şekilde incelenmiş insan adenoviral vektörlerine dayanmaktadır ve aşılama sürecinde 2 doz için 2 farklı vektör kullanılmaktadır; böylece, her 2 doz için de aynı uygulama mekanizmasını kullanan aşılardan daha uzun süre bağışıklık sağlamaktadır” denildi.

  “Bu ortaklıklar ile 60’tan fazla ülkeye ulaşıldı

  RDIF CEO’su Kirill Dimitriev’in değerlendirmelerine de yer verildi.

  Dimitriev, değerlendirmesinde Viscoran İlaç ile yaptıkları anlaşmanın, üretim kapasitelerini artırmayı ve Sputnik V tedarikini küresel olarak kolaylaştırmayı sağladığını belirtti.

  Birçok Latin Amerika, Asya, BDT ve Avrupa ülkesinde önde gelen ilaç üreticileriyle anlaşmalara vardıklarını aktaran Dimitriev bu ortaklıklar sayesinde etkili ve güvenli Rus aşısının 60’tan fazla ülkede insanlara sunulmuş olacağının altını çizdi.

  Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran ise, üretim sözleşmeleri, depolama ve dağıtım konuları, lisanslama süreçlerine ek olarak, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesinin de Sputnik V aşısı için Rusya ile işbirliklerinin bir parçası olduğunu kaydetti.

  “Bu konudaki çalışmalarımız da çok başarılı bir şekilde devam ediyor.” diyen Oran, “Uluslararası camiada konu olan bu kadar değerli bir ürüne katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

  Sputnik V'nin Türkiye'de üretilmesi için anlaşmaya varıldı
  Sputnik V’nin Türkiye’de üretilmesi için anlaşmaya varıldı

  Sputnik V’nin etkinliği ne kadar, yan etkileri neler?

  Açıklamada, Sputnik V aşısına ilişkin bazı verilere yer verildi.

  5 Aralık 2020 ile 31 Mart 2021 tarihleri aralığında Rusya’da Sputnik V’nin her 2 dozunun da yapıldığı kişilerden toplanan koronavirüs enfeksiyon oranına dair verilerin analizine göre Sputnik V’nin etkinliği %97,6’dır;

  Sputnik V aşısı, soğuk algınlığına yol açan ve binlerce yıldır mecut bulunan, kapsamlı ve kanıtlanmış biçimde incelenmiş insan adenoviral vektörleri platformuna dayanmaktadır.

  Sputnik V, aşılama sürecinde 2 doz için 2 farklı vektör kullanır ve bu sayede, her 2 doz için de aynı uygulama mekanizmasını kullanan aşılardan daha uzun süre bağışıklık oluşturur.

  Yirmi yılı aşkın zamandır yapılan 250’den fazla klinik çalışma ile adenoviral aşıların etkinliği ve güvenliğinin yanı sıra bunların uzun vadeli olumsuz etkilerinin olmadığı ispatlanmıştır.

  Sputnik V’in neden olduğu ciddi bir alerji bulunmamaktadır.

  Sputnik V, 2-8 derecede olan saklama sıcaklığı ile ek bir soğuk zincir altyapısı yatırımına ihtiyaç olmadan geleneksel bir buzdolabında saklanabilir.

  Doz başına 10 dolar’dan düşük olan fiyatı ile Sputnik V dünya çapında uygun fiyatlı bir aşı halindedir.

  RDIF hâlihazırda, toplamda 1,9 trilyon Ruble değerinde olan ve Rusya Federasyonu’nun %95’ini kapsayan 80’den fazla projenin yabancı ortaklarla başarılı bir şekilde ortaklaşa uygulanmasından edindiği bir deneyime sahiptir. RDIF portföy şirketleri 800.000’den fazla kişiyi istihdam etmekte ve Rusya’nın GSYİH’sinin yüzde 6’sından fazlasına denk gelen gelir elde etmektedir. RDIF, 18’den fazla ülkenin önde gelen uluslararası ortak yatırımcıları ile toplamda 40 milyar dolardan fazla değere sahip stratejik ortaklıklar kurmuştur.

  Kabine toplantısı ne zaman saat kaçta yapılacak?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ