19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Sosyal medyadaki “kurtçuklu maske” deneylerine inanmayın

  Sosyal medyada yayınlanan kurtçuklu maske videolarına tepki gösteren Dahiliye Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, mutlaka maske takılması gerektiğini söyledi.

  Sosyal medyada, sıcak su buharına tutulan maskelerden kurtçuklar çıktığı iddialarıyla yayınlanan videolara uzmanlar tepki gösterdi. Bu tip yalan haberlerin halk tarafından sorgulanmadan kabul edildiğini belirten uzmanlar, bunun maske takmak isteyenler için de bir bahane oluşturduğunu ifade ediyor. Covid 19’un pik yaptığı süreçte maske takmamanın ise büyük bir risk oluşturduğuna dikkat çekiyorlar.

  Dr. Aytaç Karadağ maske deneyi yaptı

  Sosyal medyada birkaç gündür, sıcak su buharına tutulan maskelerden kurtçuklar çıktığı iddia edilerek, konuyla ilgili yapılan deneylerin videoları paylaşılıyor. İşin aslı, cerrahi maske dediğimiz “meltblown” maskelerin içinde polimer yani plastik bulunuyor. Bu mikro boydaki plastik parçaları ısıya maruz kalınca deforme oluyor. Deforme olduğu anda ise kurtçuğa benzer bir görünüme giriyor ve hareket ediyor.

  Dahiliye Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, sosyal medyada gösterilen “kurtçuklu maske” deneyi yaparak, bilinmesi gereken doğru bilgileri paylaştı. Karadağ yaptığı maske deneyinde, su ısıtıcısının üzerine koyduğu iki ayrı cerrahi maskede meydana gelen değişimleri gösterdi.

   

  Kurtçuk değil, lif parçacıkları

  Dahiliye Uzmanı Dr. Karadağ, ısı ve nem sonucunda ortaya çıkan küçük polimer parçalarını tek tek göstere ise tek tek göstererek şunları anlattı: “Aslında bu bir biyokimyasal süreç, normalde cerrahi maskelerde yüksek ısıyla birlikte hidrostatik bir basınç oluşuyor. Bu basınçla birlikte de maskenin içinde polimer liflerin şeffaf olanlarını göremiyoruz ama farklı tip olanları çok rahatlıkla görülüyor. Nanorobot dediğimiz aslında bu kıvrıl yaşam, kurtcuk değil, lif parçacıkları oluyor. Bu bütün maskelerde olabiliyor, özellikle Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği ‘meltblown’ dediğimiz cerrahi maskelerde daha fazla oluyor. Pamuksu lifli olan maskelerde oluşmuyor ama normalde polimer liflerle birlikte olan yeni teknolojili, koruyuculuğu fazla olan maskelerde sıcak hava baloncuklarıyla birlikte hidrostatik bir yük yükleniyor ve buna bağlı olarak da bu polimer lifler açığa çıkıyor.”

  Dr. Karadağ bu değişimin yüksek ısıda ve su buharında gerçekleştiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Kesinlikle yüksek ısıda su buharıyla oluyor, bizim nefesimizle bu su buharı oluşmuyor. Normal hayatta, gündelik hayattaki kullanımımızda bu liflerin oluşması mümkün değil. Zaten bunlar normal bildiğimiz polimer lifleri. İpliksi çıkıntılar, farklı renkte gözüktüğü için nano robotlara benzetiliyor, robotla alakası yok. Biyolojik bir canlıdan da söz etmiyoruz.”

  Maske takmamayı cinayet olarak görüyorum

  Bu tür asparagas-yalan haberlerin halkımız tarafından da sorgulanmadan teyit edilip kabul gördüğünü ifade eden Dr. Karadağ sözlerini şöyle tamamladı: “Bu haberler maske takmak istemeyenler için bir bahane teşkil ediyor. Ancak maske takmayarak sadece kendimizi değil, çok sevdiğimiz anne, babalarımızı, yavrularımızı da riske atıyoruz. Biz maskeyi takmayarak belki taşıyıcı olabiliriz ama eve getirdiğimiz o mikro organizmalar, virüsler çok sevdiğimiz annemizin, babamızın yaşamını yitirmesine neden olabilir. Şu anda salgının on üçüncü ayındayız, bu süreç içinde en ağır vakaların seyrettiği, salgının pik yaptığı dönemden geçiyoruz. Bu açıdan aslında maskenin takılmamasını ben cinayet olarak görüyorum.”

   

  Kalitesiz maske uyarısı: 400 marka test edildi

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ