11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Son bir haftada bin kişi koronavirüsten hayatını kaybetti

  Resmi verilere göre son bir haftada bin kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. TTB kinci Başkanı Ali İhsan Ökten, delta varyantı için “Bulaş hızı da çok yüksek. Aşı yapılmış kişilerde hastalık daha hafif seyrediyor. Aşı olanların yoğun bakıma yatış oranları da daha düşük” dedi.

  Türkiye ve dünyada koronavirüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken 10-17 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’de koronavirüsten 1194 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin yüzde 90’dan fazlasının aşısız olduğunu belirten Türk Tabipler Birliği (TTB) İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, “Bakanlık artık iki tablo yayımlamalı. Birincisi aşı olanların tablosu, onların günlük vaka sayısı, yoğun bakıma yatma sayısı, vefat sayısı. Bir diğeri de aşı olmayanların sayıları. Bu tablolar, aradaki farkı gösterecektir” dedi.

  Rusya’da ilk kez Delta plus varyantı görüldü

  ”BULAŞ HIZI ÇOK YÜKSEK”

  Hastalığın Delta varyantında daha ağır geçirildiğini ifade eden Ökten, “Bulaş hızı da çok yüksek. Aşı yapılmış kişilerde hastalık daha hafif seyrediyor. Aşı olanların yoğun bakıma yatış oranları da daha düşük” diye konuştu.

  Vefat ve vaka sayılarındaki artış sürerken günlük test sayılarının 280 bin civarında kalmasını yorumlayan Ökten, “Günlük 400-500 bin test olması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak şu an filyasyon da çok azaldı. Bu vakaların erken teşhisinin olamaması demek. Filyasyonun yeniden artırılması lazım” çağrısı yaptı.

  15 yaş üstü çocukların aşı randevusunda yaşanmaya devam eden soruna ilişkin de konuşan Ökten, “Sistem aç-kapa haline döndü. Sürekli karar değişikliği güvensizliği oluşturuyor. Biz aşının açılmasını olumlu karşılamıştık ve 12 yaş üstünün aşı olmasını öneriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  Uzmanlardan ‘Delta’ uyarısı: Yoğun bakımlar doluyor

  Delta varyantı sürü bağışıklığı ihtimalini ortadan kaldırdı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ