21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Sokağa çıkma kısıtlaması 3 güne çıkarıldı! İşte İçişleri’nden 23 Nisan genelgesi

  Merakla beklenen 23 Nisan’da kısıtlama olacak mı? sorusununu cevabı İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Peki 23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması neleri kapsıyor? İşte ayrıntılar

  İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge iletildi. Genelgeye göre, 23 Nisan’ın resmi tatil olması nedeniyle bu hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe saat 19.00’dan itibaren başlayacak. Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’te bitecek.

  İçişleri Bakanlığı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel olarak sokağa çıkma kısıtlamasının bugün saat 19.00’da başlayacağını duyurdu.

  Sokağa çıkma yasağı uzatıldı

  Bakanlık, 81 il valiliğine “23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi.

  Genelgeye göre, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın resmi tatil olması dolayısıyla bu hafta sonuna özel olarak sokağa çıkma yasağı uzatıldı.

  Cuma, cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek. Daha önce genelge ile belirtilen ‘Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi’ aynen geçerli olacak.
  Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de birebir uygulanacak.

  TBMM ve Anıtkabir’de tören düzenlenecek

  TBMM, Anıtkabir ve Birinci Meclis’te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar düzenlenecek. Buradaki törenler dışında tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, şu esaslara göre kutlanacak:

  “Milli Eğitim Bakanlığının 6 Nisan 2021 tarihli yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek. Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak.

  Çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek

  Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrim içi etkinliklere ağırlık verilecek.”

  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli kişiler de tören ve kutlama programları süresiyle sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.

  Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha kurulları kararları ivedilikle alınacak.

  Aşı olmayanların gerekçeleri oraya çıktı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ