23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Site yüzme havuzlarında HES kodu dönemi

  Pandemi dönemi nedeniyle uzun süredir kapalı olan site havuzları yeni normalleşmeyle birlikte açıldı.

  Halkalı’da bir site koronavirüs tedbirleri kapsamında havuza girmek isteyen kişilerde ateş ölçümü ve HES kodu şartı getirdi.

  Koronavirüs salgını nedeniyle uzun zamandır kapalı olan sitelerdeki yüzme havuzları, kontrollü normalleşmeyle açıldı. Halkalı’da 9 bine yakın kişinin yaşadığı bir site ise tedbirleri sıkı tutarak, girişte ateş ölçümü ve HES kodu kontrolü şartı getirdi. Havuza gelen site sakinlerinin tek tek ateşleri ölçülerek, HES kodlarına bakıldı ve kayıt tutuldu. Kişiler, alınan önlemleri yerinde bularak havuz keyfi yaptı.

  Öte yandan havuz kullanımıyla ilgili uyarılarda bulunan Uzm. Dr. Akif Çelik, “Yüzme havuzlarının düzenli temizlenmesi gerekiyor. Aileler çocuklarını dikkatlice takip etsin, yalnız bırakmasın. Ayrıca, güvende olmak için kalabalık alanlardan uzak durup, kapalı havuzlar yerine açık yüzme havuzları tercih etmek doğru olacaktır” diye konuştu.

  GİRİŞE EL DEZENFEKTANLARI KONULDU

  Site havuzunu sıkı tedbirlerle birlikte açtıklarını ifade eden site yönetici Okan Taşlı, ”Koronavirüs salgını kapsamında gerekli tüm önlemleri aldık. Girişlerde ateş ölçümü ve HES kodu kontrolü yapıyoruz. Site sakinlerinin sağlığı için yayınlanan bütün genelgelere uyuyoruz. Site büyük, yaklaşık 9 bin kişi yaşıyor. Girişte, el ve ayak dezenfektanlarımız bulunuyor. Her 4 metreye 1 kişi sığacak şekilde 1,5 metre mesafe kuralını göz önünde bulundurarak insanları içeriye kabul ediyoruz. Havuza girişlerde bone zorunluluğu da getirdi” ifadelerini kullandı.

  ”HAVUZLARIN KALABALIK OLMAMASINA DİKKAT EDİYORUZ”

  Alınan tedbirler kapsamında evlerine hapsolan insanların çok fazla sıkıldığını belirten Taşlı, ”Havuzların açılması onlar için de güzel oldu. Alınan tedbirlerden de genel olarak memnunlar. Sabah 09.00 ile akşam 21.00 arasında açığız. Gelen kişileri ateşlerine kadar kayıt altına alıyoruz. Çok kalabalık olmamasına dikkat ediyoruz. 4 açık havuz var, temizlikleri düzenli olarak yapılıyor, pH ve klor değerlerini ayarlıyoruz” dedi.

  ”HAVUZLARIN AÇILMASINI DÖRT GÖZLE BEKLEDİK”

  Havuza çocuğuyla birlikte gelen site sakini Fatma Tunç ise, “Havuzların açılmasını dört gözle bekledik, mutluyuz. Havalar ısınınca çocuklar evde bunaldı. Girişte ateş kontrolü yapılarak, HES kodumuz soruldu. Bence güzel bir tedbir. İnşallah sıkıntısız bir şekilde havuza gireceğiz” şeklinde konuştu.

  DR. ÇELİK: HAVUZLARIN DÜZENLİ TEMİZLENMESİ GEREKİYOR

  Havuzların düzenli olarak temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Akif Çelik ise, ”Havuzun fiziki şartları, alınan hijyen önlemleri ve acil durumda yapılabileceklerin bilinmesi çok önemli. Havuzun ve duş alanının çevresinin kaymaz malzemeden yapılmış olması lazım. 20 kişiye bir tuvalet, soyunma kabini ve duş yeri düşecek şekilde organize olunmalıdır. Yüzme havuzlarının düzenli temizlenmesi gerekiyor. Aileler çocuklarını dikkatlice takip etsin, yalnız bırakmasın” diye konuştu.

  ”AÇIK HAVUZLARI TERCİH EDİN”

  Toplu ve kalabalık kullanılan havuzlarda enfeksiyon riskinin olabileceğine dikkat çeken Dr. Çelik, “Bunlar bakteriyel, viral ve mantara bağlı gelişebilir. Bu nedenle havuzlarda dezenfeksiyon ve filtreleme işlemleri yapılır. Bu işlemleri mevzuata uygun bir şekilde yapmak esastır. Açık yüzme havuzlarını tercih etmeliyiz. Sosyal mesafe kuralına mutlaka uyalım. Kapalı yüzme havuzlarına gidenler ise havalandırmanın çok iyi olduğundan emin olsun. Kalabalık olan havuzları tercih etmeyin, sakin olanlarına gidin. Suyla bulaşan birçok hastalık var. O nedenle havuzda girmeden ve çıktıktan sonra muhakkak sabunla duş alın. Ayrıca vücudunda açık yarası olanların havuza girmemesini öneririm. Kan yoluyla bulaşacak hastalıklar var, enfeksiyon gelişebilir. Havlu, bone gibi eşyalar kişiye özel olmalı, başkasının eşyalarını kullanmamalıyız” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ