16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Sırbistan’da Covid-19 aşısı yaptıranlara para verilecek

  Sırbistan, Cumhurbaşkanı Vucic Covid-19 aşısı yaptıran vatandaşlarına para verileceğini açıkladı. 31 Mayıs’a kadar ilk veya 2. doz aşısını yaptıran herkese 3000 dinar (250 TL) ödenecek.

  Hürriyet’te yayınlanan habere göre; nüfusu 6.9 milyon olan Sırbistan’da aşılama oranının düşük kalması nedeniyle kampanya başlatıldı. Koronavirüs aşısı yaptıranlara yaklaşık 250 TL (3000) dinar ödeneceğini açıklayan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic bu yolla, “sorumlu davranan” vatandaşların ödüllendirilmiş olacağını ifade etti. Aşı yaptıranlara verilecek tutar, ülkede ortalama aylık maaşların %5’ine denk geliyor.

  AŞI YAPTIRMAYAN VE HASTA OLANA ÖDEME YOK

  Cumhurbaşkanı Vucic, ödül programını açıkladığı konuşmasında, aşı yaptırmayanları “sorumsuz ve bencil olmakla” suçladı. Belgrad hükümeti, kamuda çalışan ve aşı yaptırmayan kişilerin Covid-19’a yakalanmaları halinde hastalık ödemesi alamayacaklarını belirtti.

  4 AŞI TERCİH EDİLEBİLİYOR

  Ay sonuna kadar ülke nüfusunun %55’ini aşılamayı planlayan Sırbistan’da vatandaşlar; Sinopharm, BioNtech, Sputnik ve AstraZeneca aşıları arasında tercih yapabiliyor. Bugüne kadar 3.6 milyon doz aşı yapılan ülkede, nüfusun %29’unun en az bir doz aşı olduğu ifade edildi. Ülkede dün 1402 yeni vaka ve 22 ölüm rapor edildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ