23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Sırası gelenlere randevusuz aşı!

  Ocak ayından başlayan aşı çalışmaları konusunda bugün çokönemli bir adım daha atıldı. Bazı aşı merkezlerinden sırası gelenlere randevusuz aşı yapılmaya başlandı.

  Koronavirüsle mücadele aşı çalışmalarıyla taçlanmaya devam ediyor. Yapılan toplam aşı miktası 35 milyonu geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SGK’ya kayıtlı tüm çalışanlar için bugünden itibaren Covid-19 aşı randevusunun açıldığını duyurmasının ardından randevu sisteminde yoğunluk yaşandı. Aşıdaki randevu sorunun sosyal medyada gündem olurken, aşıya olan talebin artması da sevindirdi.

  ”TALEBİN YOĞUN OLMASI SEVİNDİRİCİ”

  Talebin bu kadar yoğun olmasının sevindirici olduğunu söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı: “Hem e-Nabız hem de bizim aşı sırasında uyguladığımız aşılama uygulamasında veri girişinde sıkıntı var. Biz kişileri aşıladıktan sonra sisteme girmek zorundayız, her kişiden sonra yarım saat beklemek zorunda kalabiliyoruz. Bu bizim için sevindirici bir olay. , gönüllü olduğunu ve artık bu salgından aşı ile kurtulabileceğine inandığını gösteriyor. Tabii ki yoğunluklar var. Halkımıza tavsiyemiz daha az yoğun olan bölge ve sağlık kuruluşlarından aşı talep etmeleri. Bizim de aşı uygulamamız iki kat artmış durumda” dedi.

  ”SIRASI GELENE RANDEVUSUZ AŞI YAPILABİLİYOR”

  Doç. Dr. Savaşçı, randevu almadan aşı sırası gelen herkesin aşı yaptırabildiğini belirterek, ”Şu anda aşı birimlerimizde çok ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Hastanemizde de sistemden randevu alamamış sırası gelmiş vatandaşlarımıza aşıları yapılıyor. Biraz yoğunluk var. Orada bekleme süreleri açık alanda olmalı, kalabalık gelmemeliler. Sadece aşı yaptıracak kişinin aşı birimine başvurması, maske ve mesafe kuralına uyması gerekmekte. Şu anda sağlık ocaklarımız, üniversite hastanelerimiz, özel hastanelerimiz, eğitim araştırma hastanelerimizin hepsinde aşılama yapılıyor. Vatandaşlarımız gereken ilgiyi gösteriyorlar” ifadesini kullandı.

  Novavax’ın koronavirüs aşısı yüzde 90 etkili oldu!

  BioNTech Delta varyantına karşı da koruyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ