21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Sinovac, Biontech ve Sputnik V aşılarının iki doz aralığı ne kadar olmalı?

  Türkiye’de Biontech aşısının iki doz arasındaki süre 6-8 haftaya çıkarıldı. Bunun üzerine, gözler Türkiye’de uygulanan Sinovac ve Sputnik V aşılarının da iki doz arasında ne kadar süre olması gerektiğine çevrildi…

  Türkiye’de şu anda Sinovac ve Biontech olmak üzere iki aşı uygulanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rus Sputnik V aşısının da yakın zamanda ülkemizde kullanılmaya başlanacağını açıkladı. Bilindiği üzere her üç aşıda iki doz şeklinde uygulanıyor. Peki, bu Covid-19 aşılarının her iki dozu arasında ne kadar süre olmalı?

  Sinovac, Biontech ve Sputnik V aşılarının iki doz aralığı ne kadar?
  Sinovac, Biontech ve Sputnik V aşılarının iki doz aralığı ne kadar?

  SİNOVAC AŞISININ İKİ DOZU ARASINDAKİ SÜRE

  Tıp dergisi The Lancet’de Şubat ayında yayınlanan bir araştırma, Sinovac’a 14 günlük bir aralık yerine 28 gün arayla verildikten sonra daha fazla antikor koruması üretildiğini buldu.

  Benzer şekilde, Ocak ayında yayınlanan bir Brezilya araştırması, Sinovac aşısını üç hafta arayla alan kişilerin yaklaşık yüzde 70’lik bir etkinlik oranına sahip olduğunu buldu. Ancak, çoğu aşıyı 14 gün arayla alan başka bir gönüllü grubu için bu etkinlik oranı yüzde 50,4’e düştü.

  Sağlık Bakanlığı Covid-19 aşısı bilgilendirme platformunda yer alan bilgilere göre ise, Türkiye’de Sinovac aşısı 4 hafta ara ile birer doz olmak üzere iki dok şeklinde uygulanıyor.

  Sinovac, Biontech ve Sputnik V aşılarının iki doz aralığı ne kadar?
  Sinovac, Biontech ve Sputnik V aşılarının iki doz aralığı ne kadar?

  BİONTECH AŞISININ İKİ DOZU ARASINDAKİ SÜRE

  Pfizer Biontech aşısı Türkiye’de ilk kullanılmaya başlandığında iki doz arasındaki süre 28 gün olarak belirlenmişti. Biontech aşı uygulamasına ilk olarak 2 Nisan’da başlanırken, ilk ikinci dozlar önümüzdeki günlerde uygulanmaya başlanacak.

  Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada Biontech aşısının iki doz aralığının 6-8 olarak uygulanacağı belirtildi.

  Bununla birlikte, Biontech aşısında ilk ve ikinci doz arasındaki süre değişikliği ilk defa Türkiye’de uygulanmıyor.

  Daha fazla kişinin ilk doz aşıyı olmasını isteyen Danimarka, 23 Nisan’da Biontech aşısının ilk ve ikinci doz arasını 3 haftadan 6 haftaya çıkarmıştı.

  Amerikan CDC’nin (Centers for Disease Control and Prevention) internet sitesinde yayınlanan bir makalede ise Pfizer-BioNTech’de iki doz için uygun aralığın 21 gün olduğu, ancak bir gecikme kaçınılmaz olduğunda, dozlar arasında 42 güne kadar izin verilebildiği ifade edildi.

  Sinovac, Biontech ve Sputnik V aşılarının iki doz aralığı ne kadar?
  Sinovac, Biontech ve Sputnik V aşılarının iki doz aralığı ne kadar?

  SPUTNİK V AŞISININ İKİ DOZU ARASINDAKİ SÜRE

  Koronavirüse karşı Sputnik V aşısının birinci ve ikinci dozunun uygulanması arasındaki aralık iki aya kadar uzayabiliyor. Aşıyı geliştiren Rusya Sağlık Bakanlığı’nın Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi Direktörü Alexander Gintsburg, TASS ve Kazinform haber ajansına verdiği röportajda “El kitabına göre, aralık üç hafta olmalıdır. Yine de, araştırma verilerine ve gözlemlere göre, herhangi bir nedenle aralık iki aya çıkarılmışsa, bu etkinlik açısından çok önemli olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

  Bakanlık güncel koronavirüs tablosunu paylaştı: 40 bin 444 yeni vaka tespit edildi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ