19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Sinovac aşısı, aşı pasaportu için neden onaylanmıyor? Prof. Dr. Ceyhan açıkladı

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye'de de kullanılan Çinli Sinovac ve Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının, Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) aşı pasaportu için onayladığı aşılar arasında yer almamasının nedeninin ticari olduğunu ifade etti.

  Avrupa Birliği, (AB) birliğe üye 27 ülkede geçerli olacak aşı pasaportunda yalnızca EMA tarafından onaylanan aşıların kabul edileceği belirtti. Moderna, Pfizer-Biontech, Johnson&Johnson ve AstraZenaca aşıları ise EMA tarafından onaylanan aşılar arasında yer alıyor.

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de de kullanılan Çinli Sinovac aşısı ve Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının aşı pasaportu için EMA’nın listesinde yer almamasına yönelik değerlendirmede bulundu.

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

  Negatif test sonucun belgelenmesi gerekiyor

  Ceyhan, Sputnik V ve Sinovac aşılarının listeye eklenmemesi halinde bu aşıları yaptıran kişilerin 48 saat içerisinde test yaptırıp, test sonucunun negatif olduğunu belgeledikten sonra Avrupa’ya seyahat edebileceklerini ifade etti.

  AB’nin kabul ettiği aşıların yaptırılması halinde böyle bir zorunluluk olmadığına ve kişilerin istediği zaman uçağa binip gidebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan, aşı pasaportu ilk gündeme geldiğinde sonucun bu şekilde olacağının belli olduğunu kaydetti. Ceyhan, “Daha aşı pasaportu olmadan Çin ve Rus aşısını bir kriter kabul etmeyeceklerini açıkladılar zaten” ifadelerini kullandı.

  “Bunun ticari nedenleri var”

  Prof. Dr. Ceyhan, Rus ve Çin aşısının kriter kabul edilmemesi sebebine dair, “Bunun ticari nedenleri var; çünkü diğerleri ya AB’de üretiliyor veya ABD’de. Bir diğer sebep de Çin’den biyolojik ürün alırken en büyük sıkıntı şu; verilerini açıklamıyorlar. Ülkeler kendi verilerini kendileri açıklamak zorunda kaldılar. Mutant virüs çıktı, ‘Mutant virüste etkinlik azalıyor mu, bunu çalışın’ diye baskı var; ama çalışmıyorlar. Düşük çıkarsa aşı ellerinde kalır, diye korkuyorlar. Çin’in bu sistemi nedeniyle Çin’den gelen verilere güvenmiyorlar, Rusya da aynı şekilde; ama ticari kavga, pazardan pay alma kavgasının da bunda etkili olduğunu kabul etmek lazım” diye konuştu.

  “Çocuklarda etkisi gösterilmemiş aşıyı yapamayız”

  Prof. Dr. Ceyhan, Rus ve Çin aşısının EMA’nın listesine eklenip eklenmeyeceğine ilişkin ise “Listeye eklenebilir mi bilemiyorum. AB’de de daha çok Biontech aşısı kullanıyor. Çocuklarda aşı çalışmaları başladı ve devam ediyor, sonbahara doğru da bu çalışmaların sonuçlanıp çocuklara verilecek aşıların çıkacağını bekliyoruz. Günümüzde bu çalışmaları Moderna, Biontech, ve Johnson&Johnson yürütüyor.

  Sinovac’ın böyle bir çalışma yapacağını hiç düşünmüyorum, ortada böyle bir durum da yok. Çocuklarda aşılama başladığı zaman çocuklarda etkisi gösterilmemiş aşıyı yapamayız. Çocuklar için bizim şu anda çalışma yapan aşılarla anlaşmaları yapmamız gerek. Yoksa çocuklara aşı çıkacak; ama biz temin edemeyeceğiz. Sinovac’ın bir dezavantajı da bu ‘Şunu yenileyin’, ‘Bu bilgiyi yenileyin’, ‘Mutasyona bakın’ diyorsunuz bakmıyorlar. Sık gidip gelmesi gereken insanlar için sorun olabilir; ama diğerlerinin Biontech aşısı olmaması kişiyi engellemiyor, neticede bir test yaptırıp gidebiliyorsunuz” değerlendirmesinde bulundu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ