27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Sinovac 2. doz ne zaman yapılmalı? Sinovac aşısında iki doz arası ne kadar?

  Çinli Sinovac firması tarafından üretilen Coronavac aşısı ülkemizde de uygulanıyor. Ülkemizde uygulanan ilk aşı olan ve milyonlarca kişinin yararlandığı Sinovac aşısı hakkında vatandaşlar, merak ettikleri soruları internette araştırıyor.

  Peki, Sinovac 2. doz ne zaman yapılmalı? Sinovacaşısında iki doz arası ne kadar?

  Kamuoyu tarafından Sinovac olarak bilinen Coronavac aşısının ilk dozunu olan vatandaşlar, ikinci dozu ne zaman ve kaç gün geçtikten sonra yaptırmaları gerektiğini merak ediyor. İşte, merakla sorgulanan  ”Sinovac aşısında iki doz arası ne kadar?” sorusunun yanıtı…

  Çin’den 30 Aralık 2020’de getirilen Sinovac firmasının ürettiği Coronavac aşıları halen uygulanmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşısının birinci dozunu Sinovac olanların ikinci dozlarını kaç hafta sonra yaptırabileceklerini açıkladı.

  SİNOVAC 2 DOZ NE ZAMAN YAPILMALI?

  Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Sinovac aşısında iki doz arası hakkında önemli bilgiler verdi.

  Bakan Koca, Kovid-19 aşısının birinci dozunu Sinovac olanların ikinci dozlarını 4 hafta sonra yaptırabileceklerini söyledi.

  KOCA’NIN AÇIKLAMASININ TAMAMI

  Bilim Kurulu tarafından aşı uygulaması konusunda bazı güncel gelişmelerin değerlendirdiğini belirten Fahrettin Koca, ”Elde edilen yeni bilgi ve tecrübelere göre 1. doz aşısı tamamlanan vatandaşlarımız için Sinovac aşısını olanlar 2. doz aşılarını 4 hafta sonra, BioNTech aşısı
  olanlar ise 2. doz aşılarını ilk dozdan 3 hafta sonra olabilirler. Sistemlerimizde aşı hakkı buna uygun olacak şekilde tanımlanmıştır. Günü gelmişse randevunuzu alarak aşı olmaya gidebilirsiniz. Hedefimiz bayrama güvenle girmek için bayrama kadar 1. ve 2. doz aşılarımızı olmaktır.” bilgisini paylaştı.

  TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİ AŞI OLDU?

  Türkiye’de şimdiye dek yapılan aşı sayısı, 38 milyon 445 bin 942’si birinci doz, 18 milyon 611 bin 134’ü ikinci doz, 3 milyon 414 bin 676’sı üçüncü doz olmak üzere 60 milyon 471 bin 752’ye yükseldi.

  ÜÇÜNCÜ DOZ HANGİ AŞIYLA YAPILACAK?

  Üçüncü doz aşının hangi aşı türü ile olacağına yönelik herhangi bir kısıtlama ya da öncelik getirilmedi.

  Vatandaşlar ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar üçüncü doz olarak istedikleri aşıyı olabilecek.

  Sinovac kullanımı durdu mu? Sinovac aşısı etkili mi?

  Sinovac koronavirüsü önlemede yüzde 65 etkili!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ