19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Şili, Türkiye’de de kullanılan Sinovac aşısının etkinlik sonuçlarını açıkladı

  Şili, Türkiye'de de yaygın olarak kullanılan Çin aşısı Sinovac'ın klinik dışında yapılan etkinlik araştırma sonuçlarını dünya ile paylaştı. Aşı olanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre Sinovac'ın Covid-19 aşısı, semptomatik vakalara karşı korumada %67 oranında etkinliğe sahip.

  Çinli Sinovac firması tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı Coronavac, hastaneye yatışları önlemede yüzde 85, ölümleri önlemede yüzde 80 etkili. Aşı, semptomatik vakaları önlemede ise yüzde 67 etkinlik gösteriyor.

  Şili hükümeti, Çin aşısı Sinovac’ın ilk gerçek etkinlik araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Çalışma ile aşının klinik çalışmaların haricinde gerçek insanlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu ortaya çıkardı.

  Araştırmada 2 Şubat ve 1 Nisan tarihleri arasında CoronaVac aşısı olan 10,5 milyon kişi üzerindeki etkinliğini inceledi.

  Verilerin, aşının klinik çalışmalardaki etkinliği ile tutarlılık gösterdiği belirtildi.

  Türkiye’deki denemelerde aşının, semptomatik vakaları önlemede yüzde 83,5 ağır hastalıkları ve hastaneye yatışları önlemede yüzde 100 etkinliğe sahip olduğu belirtilmişti.

  CoronaVac aşısının Brezilya’da yapılan araştırmalarında da, hastaneye yatışları önlemede yüzde 83.7 etkili olduğu ifade edilmişti.

  16 Nisan koronavirüs tablosu: Vaka sayılarında yeni zirve görüldü!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ