21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Sigara içenlerin Covid-19’a daha az yakalandığını söyleyenler tütün endüstrisinden para almış!

  Covid-19 salgınının başından bu yana sigara içenlerin koronavirüse daha az yakalandığına ilişkin tehlikeli bir iddia medyada dolaşıyordu. Fakat bu iddianın temel alındığı bilimsel makalenin bazı yazarlarının tütün endüstrisi ile finansal bağlantıları olduğu keşfedildi.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sigaranın akciğer fonksiyonlarını bozduğu için koronavirüs de dahil olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarında ciddi semptom riskini artırdığı konusunda uyarılarda bulunuyor. Çünkü Covid-19’un vücutta ilk olarak akciğerlere saldıran bulaşıcı bir hastalık olduğu biliniyor.

  Fakat 2020 yılı Temmuz ayında European Respiratory Journal’da yer alan makalede, Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda “mevcut sigara içiminin olumsuz sonuçla ilişkili olmadığı” ortaya çıkarıldı ve sigara içenlerin virüsü kapma riskinin %23 oranında daha düşük olduğu öne sürüldü. Söz konusu araştırma birkaç ana akım medya kuruluşu tarafından da haberleştirilerek yayınlandı.

  Sigara içenlerin Covid-19'a daha az yakalandığını söyleyenler tütün endüstrisinden para almış!
  Sigara içenlerin Covid-19’a daha az yakalandığını söyleyenler tütün endüstrisinden para almış!

  Tütün şirketlerinin yazarları finansal olarak desteklediği ortaya çıktı

  Öte yandan European Respiratory Journal, son baskısında makale için bir geri çekme bildirimi yayınlayarak şu ifadelere yer verdi:

  “Yazarlardan ikisinin, makalenin gönderilmesi sırasında olası çıkar çatışmalarını açıklamada başarısız olduğu editörlerin dikkatine sunuldu.”

  Yapılan açıklamada, yazarlardan birisi olan José M. Mier’ın çalışmanın yayınlandığı zaman tütün endüstrisine tütün zararının azaltılması konusunda danışmanlık sağlamada süregelen bir role sahip olduğu belirtilirken, bir diğer yazar Konstantinos Poulas’ın o sırada Yunan STK’sı NOSMOKE için baş araştırmacı olduğu kaydedildi.

  Dumansız Bir Dünya Vakfı tarafından (tütün endüstrisi tarafından finanse edilen bir kuruluş) fonlanan bir bilim ve inovasyon merkezi olan NOSMOKE, elektronik sigara ürünleri geliştirmek için birçok araştırmalar yürütüyor. Fakat söz konusu makalede Mier, Poulas ve diğer ortak yazarların hiçbiri “çıkar çatışmaları”nı bildirmedi.

  Sigara içenlerin Covid-19'a daha az yakalandığını söyleyenler tütün endüstrisinden para almış!
  Sigara içenlerin Covid-19’a daha az yakalandığını söyleyenler tütün endüstrisinden para almış!

  Sigaranın Covid-19’a yakalanma riskini azalttığına ilişkin hiçbir kanıt yok

  Türk Toraks Derneği üyesi ve Turkish Thoracic Journal’ın baş editörlerinden Prof. Dr. Oğuz Kılınç, konuya ilişkin ntv.com.tr’ye değerlendirmede bulundu.

  Kılınç, makaleyi geri çekmenin doğru bir hareket olduğunu belirtti ve o sırada bu çalışmayı sunan yazarların, tütün endüstrisi ile ilgili çıkar çatışmalarını bildirmeleri halinde bu makalenin hiçbir tıp dergisinde yayınlamasının mümkün olmayacağına dikkat çekti.

  2020’de kendilerinin de sigara ve Covid-19 arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir meta-analiz yaptıklarını ve sigara kullanımının tehlikesine dikkat çektiklerini belirten Kılınç, söz konusu araştırmayı gördüklerini ve bir çıkar çatışması olduğundan şüphelendiklerini aktardı.

  Kılınç, sigaranın Covid-19’a yakalanma riskini azalttığına ilişkin hiçbir kanıt olmadığını ifade etti ve yaptıklarının bilim dünyasını kandırmak olduğuna vurgu yaptı.

  Sigara içenlerin Covid-19'a daha az yakalandığını söyleyenler tütün endüstrisinden para almış!
  Sigara içenlerin Covid-19’a daha az yakalandığını söyleyenler tütün endüstrisinden para almış!

  Sigarayla her nefeste vücuda 8 bin kimyasal madde giriyor

  Diğer yandan Prof. Dr. Kılınç, sigara içenlerin her nefeste vücuduna 8 milyon zararlı kimyasal madde aldığına vurgu yaptı ve “Böyle zararlı maddeler vücuda alınırken, bağışıklık sistemini tehdit eden koronavirüse karşı koruma sağlaması beklenemez” ifadelerini kullandı

  Makalenin yazarları karara tepkili

  Öte taraftan European Respiratory Journal’den geri çekilen makalenin çalışmanın yazarları, tıp dergisinin  kararına katılmadıklarını ifade etti. Potansiyel bir çıkar çatışmasının ifşa edilmemesi normalde geri çekilme için yeterli yol açmasa da derginin editörleri kararın açıklanmayan ilişkinin niteliğine ve “sunulan hassas konu bağlamında” gerekçelendirildiğini kaydetti.

  Çalışmanın kıdemli yazarı Konstantinos Farsalinos ise konuya dair yaptığı açıklamada çıkar çatışmalarının “çalışmanın ana amaç ve hedefleriyle ilgisi olmadığını” belirterek, “Ek olarak, tüm bulguların bağımsız olarak doğrulanabilmesi için tüm veri setini ve istatistiksel komut dosyasını halka açık bir şekilde yayınlamayı önerdim. Editörler reddetti. Teklifimin geri çekme bildiriminde belirtilmesini istedim, ancak bu da editörler tarafından reddedildi. Geri çekilmeye katılmıyorum ve bunun haksız ve asılsız olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

  Türkiye’den Danimarka ve İngiltere’ye gidecek olan yolculara 10 gün karantina

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ