19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Şehirler arası seyahat kısıtlamasının ayrıntıları neler? Özel araçla seyahat edilebilecek mi?

  Ramazan ayında uygulanacak yeni tedbirlere ilişkin İçişleri Bakanlığı genelgesi yayımlandı. Peki, şehirler arası kısıtlamanın ayrıntıları neler? Kimler şehirler arası yolculuk edebilecek? Özel araçlarla ya da toplu ulaşım araçlarıyla hangi günlerde seyahat edilebilecek? İşte seyahat kısıtlamasına ilişkin tüm ayrıntılar…

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Ramazan ayı içinde 2 hafta süreyle uygulanacak kısmi kapanma tedbirlerini açıkladı. Yeni tedbirler kapsamında uygulanacak kısıtlamalar 14 Nisan akşamı itibariyle uygulanmaya başlayacak.

  Bu kapsamda en çok merak edilen konular arasında Ramazan’da uygulanacak seyahat kısıtlamaları geliyor. İşte seyahat kısıtlamasına ilişkin genelgede yer alan tüm ayrıntılar…

  Özel araçla şehirler arası yolculuk hangi günler saat kaçta yapılabilecek?

  Özel araçları ile şehirler arası yolculuk yapmak isteyenler hafta içi günlerde sabah 05.00’ten akşam 19.00’a kadar bu seyahatleri yapabilecek. Bu saatlerde herhangi bir seyahat zorunluluğu gerekçesine ihtiyaç olmayacak.

  Özel araçla şehirler arası seyahat, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 19.00 ile 05.00 saatleri arasında ve hafta sonları ise yapılamayacak. Hafta sonları ve hafta içi kısıtlama saatleri sürelerinde ancak toplu taşıma araçları ile seyahat edilebilecek.

  Şehirler arası seyahat kısıtlamasının ayrıntıları neler? Özel araçla seyahat edilebilecek mi?
  Şehirler arası seyahat kısıtlamasının ayrıntıları neler? Özel araçla seyahat edilebilecek mi?

  İl giriş çıkışlarında kontrol noktaları kurulacak

  Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirler arası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları oluşturulacak.

  Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

  Toplu ulaşım araçlarıyla seyahat nasıl olacak?

  Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirler arası seyahat sadece toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) yapılabilecek.

  Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişiler de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde bu araçlarla istedikleri zaman seyahat edebilecekler.

  Zorunlu haller neler?

  Ancak “zorunlu hal” sayılabilecek durumlarda özel araçla seyahate kısıtlama süresince izin verilebilecek.

  Genelgeye göre zorunlu hal sayılabilecek durumlar ise şöyle:

  – Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan…

  – Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi)…

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ