23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Salgında delta paniği! Tam kurtuluyoruz derken…

  Dünya olarak, hayatımızı alt üst eden koronavirüsten aşı seferberliği ile birlikte kurtulmaya başlamışken bu kez de delta virüsüyle karşı karşıyayız.

  Pandemi etkileri giderek zayıflarken Hindistan’da ortaya çıkan delta varyantı, dünyayı sarstı.

  Öyle ki; İngiltere’de delta varyantıyla birlikte vaka sayıları gözle görülür şekilde arttı.

  Öte yandan Türkiye’de yapılan toplam aşı sayısı 40 milyonu geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise 18 yaş üstü nüfusun yüzde 50’sinin tam doz veya ilk doz Kovid-19 aşılarının tamamlandığını açıkladı. İstanbul’da aşı olanların sayısı ise 7 milyonu aştı. İl Sağlık Müdürü Memişoğlu, kentte 9.5 milyon kişinin aşılanması gerektiğini belirterek, ‘Bunu temmuzun ilk haftasında bitirmiş oluruz’ dedi.

  Türkiye hızlı aşılamayla birlikte toplumsal bağışıklık hdefine adım adım yaklaşıyor. Günlük aşı rekoru 17 Haziran’da 1,5 buçuk milyon doz aşı ile kırıldı. Perşembe günü 24 saat içinde 1 milyon 582 bin 232 doz aşı uygulandı. Toplam yapılan aşı sayısı 40 milyon dozu aşarak 40 milyon 17 bin 700’ü geçti.

  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak

  Türkiye’de birinci doz uygulanan kişi sayısı 25.7 milyonun üstünde. İkinci doz aşı uygulananların sayısı ise 14.2 milyonu geçti. 18 yaş üstü nüfusun yüzde 50’sinin tam doz veya ilk doz aşılandığını ifade eden Bakan Koca, ”program kısa sürede beklediğimiz başarıya ulaşacak” dedi.

  Aşı sırası nasıl öğrenilir?

  Birinci doz uygulanan kişi sayısı 25.7 milyonun üstünde. İkinci doz aşı uygulananların sayısı ise 14.2 milyonu geçti. Aşı programında yer alan 18 yaş üstü nüfusun yüzde 50’sinin tam doz veya ilk doz aşısı tamamlandığını duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Program, kısa sürede, beklediğiniz başarıya ulaşacak.

  Türkiye’de toplam doz sayısının 40 milyonu geçtiğini ifade eden Bakan Koca Twitter hesabından şunları söyledi: “40 milyonuncu doza ulaştık. 206 ülke arasında, doz olarak en yüksek sayıda aşıyı yapan 9’uncu ülkeyiz. Sağlık personelimiz gün oluyor dakikada 6000 kişiye aşı hizmeti veriyor. İmkânlarımız büyük, dayanışmamız yüksek. Sonuçlar sürpriz değil.”

  Sağlık Bakanı Koca: 3. doz yerli aşıyla yapılacak

  DELTA PANİĞİ!

  Aşılama seferberliği dünyada tüm hızıyla devam ederken mutasyonlar ise insanları tedirgin ediyor. Hindistan’da ortaya çıkan delta varyantı, İngiltere’de de görülmesinin ardından Avrupa ülkelerinde de endişeye neden oldu. COVID-19 aşısının delta varyantı ve diğer mutasyonlara karşı koruma oranı merak ediliyor.

  HASTALAR KENDİLERİNİ GRİP SANIYOR

  Delta varyantı kendini baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile gösteriyor. Gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkan delta varyantı, bu nedenle görülen kişiler tarafından yanlış değerlendirilebiliyor.

  BBC’ye açıklamalarda bulunan Zoe Covid Semptom Grubu Başkanı Dr. Tim Spector, mayıs ayından bu yana klasik koronavirüs semptomlarının çok daha az kişide rastlandığının altını çiziyor. Dr. Spector, gençlerde hafif seyreden delta varyasyonunda koku ve tat kaybının da belirtiler arasında yer aldığını söylüyor.

  Kaç yıl daha maske takacağız?

  AŞI NE KADAR ETKİLİ

  Uzmanlar, Pfizer/BioNTech aşısının delta varyantına kadar yüzde 79 oranında koruma sağladığını ifade ederken, bir başka mutasyon olan Alpha varyantına ise yüzde 92 oranında koruma sağladığını vurguluyor.

  Çocuklara Covid-19 aşısı yaptırmak gerekli mi? Uzmanlar yanıtladı

  4. DALGA OLABİLİR

  Delta varyantıyla ilgili en dikkat çeken açıklama ise Uğur Şahin’den geldi. Uğur Şahin, İngiltere’de nüfusun yarısına iki doz aşı yapılmasına karşı COVID-19 vakalarının artmasına dikkat çekerek, dikkatli olunmazsa dördüncü dalganın yaşanabileceğini söyledi.

  Uğur şahin, iki doz aşı yaptıranların sıkça sorduğu, ‘3. doz aşıya ihtiyaç var mı’ konusuyla ilgili olarak ek dozlara ihtiyaç duyulacağını belirterek, “Antikor sayıları koruma ile ilişkili olduğundan, herhangi bir zamanda güçlendiriciyi kullanmamız mantıklıdır. Bu, bir kişinin tamamen aşılanmasından altı ila dokuz ay sonra gerçekleşebilir, ancak nihai karar hükümetler tarafından verilecek” dedi.

  İSTANBUL’DA 7 MİLYONUN ÜSTÜNDE

  İstanbul’da uygulanan birinci doz aşı sayısı 4 milyon 801 bin 373, ikinci doz aşı sayısı 2 milyon 325 bin 347, toplam 7 milyon 126 bin 720; Ankara’da birinci doz aşı sayısı 2 milyon 170 bin 326, ikinci doz aşı sayısı 1 milyon 192 bin 987, toplam 3 milyon 363 bin 313; İzmir’de ise birinci doz aşı sayısı 1 milyon 731 bin 863, ikinci doz aşı sayısı 973 bin 641, toplam 2 milyon 705 bin 504 doz oldu.

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, DHA’ya yaptığı açıklamada, vaka ve yoğun bakımdaki hasta sayılarının azaldığını belirtti. Memişoğlu, “İstanbul’da o zamandan beri görülen pozitiflik anlamında en az vakayla karşılaşıyoruz. Böyle devam etmesi için herkesin uyum göstermesi gerekiyor, aşı yaptırması gerekiyor. Temmuz ve ağustos ayında rahat bir dönem yaşayacağız gibi gözüküyor. Hastanelerimiz Kovid harici bütün fonksiyonlarını yürütmeye başladılar” dedi. Memişoğlu, şu bilgileri verdi:

  “Şu andaki nüfusa göre İstanbul’daki 9.5 milyonu aşılamamız gerekiyor. 16 Haziran saat 00.00 itibariyle İstanbul’da 6 milyon 531 bin 933 doz aşı yapıldı. Yaklaşık 2.5 milyon kişi ikinci dozunu tamamladı. Yani artık 2.5 milyon kişi İstanbul’da aşılı durumda. 3 milyonu kaldı. Bunu da temmuzun ilk haftasına doğru bitirmiş olacağız. Her yaş grubuna göre hedefimiz değişiyor. 12 yaş üstü olan bütün insanlarımızı aşılamış olacağız. Bizim aşı takip sistemimiz dünyadaki en iyi sistemlerden bir tanesi ve 2009 yılında kuruldu. Bununla beraber şu anda İstanbul’da normal şartlarda 400 bin doz aşı yapabilir haldeyiz.”

  AÇIK HAVADA MASKE ÇIKABİLİR

  Vatandaşın en merak ettiği konuların başında gelen maske kullanımı konusuna da değinen Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, temmuz-ağustos aylarında kısıtlamaların esnetileceğini söyledi. Memişoğlu, “Maske ne zaman çıkacak?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

  Kalitesiz Maske Uyarısı: 400 Marka Test Edildi

  “Salgın ne zaman bitecek?’ deniyor. Dünya üzerinde hiçbir bilim insanı bu salgının ne zaman biteceğini maalesef bilmiyor. İnsanlarımızın farkındalığı olduğu sürece, aşı oldukları sürece temmuz-ağustostan itibaren çok daha rahat, kısıtlamaların çok azaldığı bir döneme gireceğiz diye öngörüyoruz. Maskeyi de büyük ihtimalle açık havada, belli yaz dönemlerinde, kullanma konusunda gevşeme olabileceğini öngörüyoruz.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ