10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Salgın yasaklarının biteceği tarih

  Kulislere göre, mart ayının ikinci yarısında hafta içi sokağa çıkma yasağı saati 21.00’den 23.00’e çekilebilir.

  Salgın yasakları….

  Kısıtlamaların başarıyla uygulanması ve aşılamanın başlamasının ardından vaka sayılarında belirgin bir düşüş yaşanıyor. Öncek gün vaka sayılarında yüzde 60’a varan gerilemenin tespit edilmesi sevindirirci bir gelişme oldu.

  Aşılama çalışmalarının hızlanmasıya birlikte salgın yasaklarında esneme olur mu sorusu gündemde.

  Ankara’dan gelen kulis bilgilerine göre Mart ayının ikinci yarısında hafta içi sokağa çıkma yasağı saati 21.00’den 23.00’e çekilebilir. Hafta sonu yasağı gündüz kaldırılabilir. Okullar ve lokantalar belli kurallarla açılabilir.

  Nuray Babacan’ın Hürriyet’te yer alan  haberine göre, yetkililer aşı konusunda tereddütlerin büyük ölçüde giderildiği, zorunlu olmamasına rağmen sürecin normal işleyeceği görüşünde. Aşının kişiyi hastalıktan korumasının yanı sıra, çevreye yaydığı virüsün azaltması bulaştırıcılık düzeyini düşürme yetkililerin hareket alanını genişletiyor.  Buna göre Mart ayının ikinci yarısından itibaren bazı kuralların yumuşatılabileceği, sonbahar döneminde virüsün kış gribi haline dönebileceği iddia ediliyor.

  Haziran ayında yerli aşı devreye girebilir

  Haziran ayından sonrs da  yerli aşının devreye girebileceği, tekrar aşılamalarının yerli üretimle yapılacağı öne sürülüyor.

  Salgının seyrine bağlı olarak, kuralların değiştirilmesine ilişkin seçenekler tartışma massında.  Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor.

  Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da söz konusu olabilecek. Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği de belirtiliyor. Ama tüm bunlar vaka sayılarındaki düşmenin sürekliliğine bağlı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ