28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Sakalın maskenin koruyuculuğunu azalttığı saptandı

  İngiltere’de Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik İdaresi (HSE) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, sakalın maskenin etkinliğini azalttığı saptandı.

  İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmada sakallı erkeklerin Kovid-19’dan korunmak için taktığı maskelerin daha az koruma sağladığı ortaya çıktı.

  Maskenin yüzü sıkıca kapatmasını engelliyor

  Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik İdaresi (HSE) tarafından yayınlanan çalışmada, yüzdeki kılların, maskenin yüzü sıkıca kapatmasını imkansız hale getirdiği belirtildi. Tıraş olmanın Kovid-19’un maskenin arasından sızmasını önlemek için yardımcı olacağının altı çizildi.

  Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu dekanı Dr. Sten Vermund, 40 yıldan fazla süredir sakal bıraktığını ve Kovid-19 bize şaka yaptığını dile getirdi. Maskelerin derilerine sakalsız kişiler gibi oturmadığını saptadıklarını ifade etti.

  Koronavirüsün insan cildinde saatlerce kalabileceğini vurgulayan araştırmacılar, kısa kesilmediği takdirde sakalın sıklıkla yıkanması tavsiyesinde bulunuyor.

  Sakalın maskenin etkinliğini azalttığı ortaya çıktı
  Sakalın maskenin etkinliğini azalttığı ortaya çıktı

  Sakalın kısa olması maskenin işlevini artırıyor

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) de önceki günlerde sakalın kısa olmasının maskenin işlevini daha da artıracağını duyurmuştu.

  İsrail Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Itamar Grotto ise geçtiğimiz aylarda, sakalın Kovid-19 ile ilişkisinin incelendiğini aktarmıştı. Bununla birlikte, kişilerin sakallarına uygun maske üretilmesini gerektiğine işaret etmiş ve ülke olarak sakallı kişilere özel maske üreteceklerini söylemişti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ