28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Sahte negatif testle partiye girdiler!

  Kısıtlamaların sona ermesiyle birlikte gece hayatı kaldığı yerden devam eden Hollanda'da 600 kişilik bir partide istenen negatif PCR testi doğruluğu sorgulandı.

  Hollanda’da kısıtlamarın kalkmasının ardından Enschede kentideki bir diskoda düzenlenen partiye katılan 600 kişiden en az 165’inin testinin pozitif çıktığı açıklandı.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Enschede Belediyesi yetkilileri, ziyaretçilerin negatif test zoorunluluğunu aşmak için sahte QR kodu kullanmış olabileceğini belirtti.

  BBC Türkçe’nin haberine göre; Hollanda’da vaka sayılarının azalması üzerine hükümet, gevşemenin 4. aşamasını 3 Temmuz yerine 26 Haziran’a çekme kararı aldı.

  Cumartesi günü kapalı alanlarda maske zorunluluğu sona ererken, uzun süredir kapalı olan gece kulüpleri de yeniden açıldı.

  Aynı gün, ülkenin doğusundaki Enschede kentindeki Aspen Valley adlı diskoda, yasakların kalkmasını kutlamak amacıyla 600 kişinin katıldığı bir parti düzenlendi.

  Katılımcılar diskoya negatif test sonucu ya da aşı sertifikası gösterme koşuluyla alındı. Belediye Halk Sağlığı Kurumu’na (GGD) göre, 1 hafta sonra partiye katılan en az 165 kişinin Covid testi pozitif çıktı.

  Kurumun elinde ziyaretçi listesi bulunmadığı için, parti katılımcılarının tamamı test edilemedi. Disko yöneticileri, katılımcılara ulaşmaya çalışıyor. Belediye ve halk sağlığı ekipleri de, partiye katılan kişilere, bir an önce test yaptırmaları çağrısında bulundu.

  Negatif test sonucu gösterme zorunluluğuna rağmen 165 kişinin nasıl enfeksiyon kaptığı bilinmiyor. Hollandalı yetkililerin aklına gelen ilk olasılık, diskoya gelen kişilerin QR kodlarıyla ilgili hile yapmış olabilecekleri yönünde.

  Enschede Belediyesi’nden bir yetkili, Hollanda medyasına, ziyaretçilerin negatif test sonucu içeren QR kodlarını birbirlerine vermiş olabileceklerini söyledi.

  Yetkiliye göre, partiye katılanların tamamen içerde kalmaları gerektiği halde, herkes istediği zaman dışarı çıkıp, içeri girebildi. Bu esnada, daha önce negatif QR koduyla içeriye giren bir müşterinin, aynı kodu dışarıda bekleyen bir başka kişiye iletmiş olabileceği düşünülüyor.

  Hollandalı yetkililer partiye katılanlarda hangi virüs varyantının ortaya çıktığını da araştırıyor. Hollanda’da 26 Haziran’da gevşemenin son aşamasına geçilmesinin ardından koronavirüs vakalarının son 1 hafta içinde yeniden arttığı açıklandı.

  Resmi verilere göre, vaka sayılarındaki artış oranı bir önceki haftaya göre yüzde 36 daha fazla gerçekleşti. Enfeksiyonların ağırlıklı olarak 20-29 yaş aralığındaki kişiler arasında yaygın olduğu belirtiliyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ