10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Sağlık Bakanlığı’nın temin ettiği grip aşıları eczanelerde ücretsiz verilecek

  Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen ücretsiz grip aşılarını almak isteyen vatandaşların daha önce olduğu gibi e-Nabız'dan durumlarını kontrol ederek, reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerekiyor.

  Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun internet adresinde “Tüm hekim ve eczacılarımızın dikkatine” başlığı altında önemli bir duyuru yer aldı.

  Yayınlanan duyuruda koronavirüs salgını döneminde vatandaşların, öncelikli olarak risk grupları olmak üzere mevsimsel grip aşısına en kısa zaman içinde ulaşmasının amaçlandığı ifade edildi.

  Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı’ndan temin edilen grip aşılarının eczanelerden vatandaşlara ücret alınmaksızın ulaştırılacağı, bunun için e-Nabız’dan durumlarını kontrol ederek reçeteleri ile birlikte eczanelere başvurmaları gerektiği vurgulandı.

  Ayrıca, hekimlerin, ücretsiz grip aşısı reçetelerini Halk Sağlığı Grip Aşısı ön eki bulunan aşılardan seçerek, yalnızca “Reçetem Sistemi”nden reçetelendirmeleri gerekiyor. Kağıt üzerine yazılan reçeteler kabul edilmeyecek. Aynı zamanda eczacıların da ücretsiz grip aşısı reçetelerini yalnızca “Reçetem Sistemi” üstünden karşılamaları gerekiyor. Daha önceki gibi reçete girildiğinde İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) eczaneler için aşı temin kotası hazırlanarak aşı, ecza depolarından ücretsiz temin edilecek.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ