14.8 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

  Sağlık Bakanlığı’ndan Coronavac açıklaması!

  Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Coronavac aşılarının kutu ambalajlarında görülen uyumsuzluk üzerine bir açıklama yaptı.

  Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce, CoronaVac aşısının 306 bin 80 dozluk B18880035A serisinde 450 adet aşının primer (flakon) ve sekonder (kutu) ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde uyumsuzluk olduğu görüldüğü ve bu durum üzerine analiz sürecinin yeniden başlatıldığı belirtilerek, “İlgili çalışmalar tamamlanmış olup analiz sonuçları uygun bulunmuştur. Güvenlik açısından aşıların uygulanmalarında bir sakınca bulunmamaktadır” denildi.

  Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, CoronaVac aşısının bir serisinin uygulanmasının durdurulmasına ilişkin açıklama yapılmasına gerek görüldüğü bildirildi. Aşıların dağıtım öncesi kapsamlı analizlerinin yapıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

  “CoronaVac isimli aşının da her bir serisi aynı şekilde Bakanlığımızın uluslararası standartlardaki laboratuvarlarında analiz edilmektedir. Rutin prosedür olarak aşıların uygulanmak üzere dağıtımının akabinde de takipleri sürdürülmektedir. Bu süreçte CoronaVac’ın 306.080 dozluk B18880035A serisinde 450 adet aşının primer (flakon) ve sekonder (kutu) ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde uyumsuzluk olduğu görülmüştür. Bu durum üzerine ilgili serinin tamamının uygulanması, güvenlik açısından gösterdiğimiz yüksek hassasiyet nedeniyle durdurulmuş ve analiz süreci yeniden başlatılmıştır. İlgili çalışmalar tamamlanmış olup analiz sonuçları uygun bulunmuştur. Sonuç itibariyle 450 adet CoronaVac aşısının primer ve sekonder ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde 2 günlük fark olması dışında bir hataya rastlanmamış olup güvenlik açısından aşıların uygulanmalarında bir sakınca bulunmamaktadır.”

  Eczane dışında satılan takviye ürünler insan sağlığını tehdit ediyor

  Covid 19 akıl sağlığını da vurdu, en çok 30 altı gençler zarar görüyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ