16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Sağlık Bakanı Koca: Nüfusumuzun 3 katı kadar aşı için anlaşıldı”

  Yapılan aşı anlaşmaları hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile 90 milyon doz Biontech ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır" ifadelerini kullandı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantının ardından bakanlık binasında açıklama yapan Koca, Bilim Kurulunun Ramazan Bayramı öncesindeki son toplantısını yaptığını kaydetti ve alınan önlem ve ve kısıtlamaların etkisini birlikte değerlendiklerini ifade etti.

  “DENGEYİ ANCAK BİRLİKTE HAREKET EDEREK KURABİLİRİZ”

  Koca, “Kısıtlamalar özlediğimiz günlerin hasretini daha çok hissettirse de terazinin diğer ucundaki hastalığın yayılımı ve kayıplarımızı belirgin şekilde azaltmaktadır. Bu dengeyi ancak birlikte hareket ederek kurabiliriz. Bugün fedakarlık göstererek ertelediğimiz günlerimiz bizim ve sevdiklerimizin hayatlarını korumak için yapılmış yatırımlar. Kapanma- açılma arasındaki kısır daireyi kıracak olan bizim irademizdir.

  Sabır ve sebat göstererek salgının tekrarlayan saldırganlığını kıracağız. Uygulanan tedbir ve kısıtlamalar ile birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında son 15 günde vaka sayısında önemli derecede düşüş yaşadık. 10 gün gecikmeli olarak bu düşüş doğrudan hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandı. Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz. Mevcut gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabra değeceğini işaret ediyor” şeklinde konuştu.

  “HASTALIĞIN VARYANTLARININ ETKİSİ KONUSUNDA KİMSE MUTABIK DEĞİL”

  Koca, koronavirüs mutasyonlarına ilişkin çok sayıda kayıt ve incelemeyi eş zamanlı olarak takip ettiklerinin altını çizerek, “Ortada bir gerçek var o da hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil. Virüs benzer özellikleri göstererek dolaşımda kalmaya devam ediyor. Bu konuda aldığımız tedbirlerin toplum gündemini daha fazla meşgul etmesini gerektiren bir yönü yok. Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bir tespit maalesef yok” dedi.

  “SİNOVAC İLE 100 MİLYON, SİNOVAC İLE BİONTECH İLE 90 MİLYON DOZ ANLAŞMASI İMZALANDI”

  Hastalığın seyrini değiştirecek olan aşılar ile ilgili de bilgi vermek istediğini söyleyen Bakan Koca, “Şu anda Türkiye 50 milyon doz Sputnik ile 90 milyon doz Biontech ile ve 100 milyon doz Sinovac ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır.

  Usulsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp ‘Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı, 100 milyon değil’ diyor. Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları defalarca ve tüm ayrıntılarıyla ile ifade ettim. Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplamda 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık. Bugün ‘Çin’den aşı gelecekti nerede?’ diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem; ama hasar verdikleri kesin. ‘Karşı çıkacağım’, ‘eleştireceğim’ diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez.

  Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır. Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu, saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Akif’in dediği gibi; yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki; fakat çekmeye gelmez boynum” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ