23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Sağlık Bakanı Koca: Bu hafta 10 milyon doz Çin aşısı geliyor

  Aşı tedariki hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta içinde 10 milyon doz Çin Covid-19 aşısının Türkiye’ye geleceğini söyledi.

  Aşı tedarikindeki sıkıntılar nedeniyle yaklaşık bir aydır Sinovac aşısı için vatandaşlara randevu verilemiyordu.  Aşı randevuları 17 Mayıs tarihi itibariyle verilmeye başlanırken, konuyla ilgili açıklama da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi.

  10 milyon doz Çin aşısının bu hafta Türkiye’de olacağını kaydeden Bakan Koca, sonbahara kadar 90 milyon doz BioNTech aşısı geleceğini de söyledi.

  Kabine Toplantısı’nın ardından soruları yanıtlayan Koca ”Bu hafta içinde Çin’den ciddi miktarda aşı gelmesini bekliyoruz” dedi.

  Geçtiğiniz haftalarda Çin, Türkiye’ye Sinovac aşısı için üretim izni vermişti ancak Bakan Koca üretimin kısa vadede gerçekleşemeyeceğini ifade etti.

  EYLÜL AYINA KADAR 90 MİLYON DOZ BİONTECH GELECEK

  Haziran ayında 30 milyon doz BioNTech aşısı geleceğini söyleyen Sağlık Bakanı Koca, eylül ayına kadar 60 milyon doz aşının daha tedarik edileceğini de kaydetti.

  UĞUR ŞAHİN HAZİRAN AYINDA TÜRKİYE’YE GELECEK

  BioNTech aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin de perşembe günü online düzenlenecek Bilim Kurulu Toplantısı’na katılarak tedarik süreci hakkında bizzat bilgi verecek.

  Sağlık Bakanı Koca, Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in haziran başında aşı kampanyasına destek vermek için Türkiye’de olacağını da söyledi.

  TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK YAZ AYLARINDA YAKALANABİLİR

  Aşı takvimindeki hedefin haziran sonunda 18-20 yaş üstü herkesin aşıya erişimini sağlamak olduğunu dile getiren Sağlık Bakanı, haziran ve temmuz aylarında yapılacak aşılarla birlikte, Türkiye’de toplumsal bağışıklığın yaz aylarından yakalanabileceğini de belirtti.

  TÜM AŞI ÇALIŞMALARINDA FAZ-3’E GEÇİLMEYECEK

  Yerli aşı çalışmalarıyla ilgili de önemli açıklamalar mevcut.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tüm aşı çalışmalarında Faz-3 aşamasına geçilmeyeceğini, sadece verimli olan çalışmalarda Faz-3’ün devam edeceğini ifade etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ