22.6 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  Rus aşısı Sputnik V ne zaman yapılacak? Sputnik V aşısının yan etkileri nelerdir?

  Koronavirüse karşı geliştirilen aşılardan şu anda ülkemizde BioNTech ve Sinovac aşısı uygulanmaktadır. Dünyada koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşı olan Sputnik V aşısı da geçtiğimiz günlerde ülkemize geldi.

  COVID-19 ile mücadele verdiğimiz şu günlerde uzmanlar tek çıkış yolunun aşı da olduğunu belirtiyor. Haziran ayı itibarıyla ülkemizde aşılama 18 yaşa kadar indi. 30 Haziran’da Bilim Kurulu’nun kararlarına göre iki aşı arasındaki süre de 6 haftadan 4 haftaya indi. Şu anda ülkemizde Sinovac ve BioNTech aşıları yapılamakta. Geçtiğimiz günlerde Rusya tarafından üretil Sputnik V aşısının ilk sevkiyatı ülkemize giriş yaptı. Sputnik V aşısının ne zaman yapılmaya başlanacağı ise en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.

  RUS AŞISI SPUTNİK V NE ZAMAN YAPILACAK?

  Çin’de üretilen Sinovac aşısı ile Almanya’da üretilen BioNTech aşısının ardından ülkemize 30 milyon doz Rusların üretmiş olduğu Sputnik V aşısı da geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz Spuntik V aşısının Türkiye’ye teslim edileceğini duyurmuştu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Sputnik V aşısının ilk partisinin Türkiye’ye geldiğini belirterek, ”Pazartesi günü ülkemize giriş yapan aşı Sputnik V aşısıydı. Hem aşı çeşitliliği hem de aşı miktarı anlamında hiçbir sıkıntımız yok şu anda. Rus aşısının da koruyuculuk oranı çok yüksek, yüzde 97 oranında. ‘Adenovirüs’ dediğimiz ayrı bir mekanizma ile bağışıklık oluşturuyor. İncelemeler 10-15 gün sürüyor. Aşı bu hafta geldiği için 2 hafta içinde Sputnik aşısı uygulamaya girmiş olacak” dedi.

  SPUTNİK V AŞISININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

  Resmi onay alan ilk koronavirüs aşısı Sputnik V adenovirüs (Viral Vektör) kaynaklı aşıdır. 2-8 santigrat derece sıcaklıklar arasında saklanabilen Sputnik V adenovirüs (Viral Vektör) aşısı iki doz olarak uygulanıyor. Aşının herhangi bir yan etkisi tespit edilmediği belirtilmiştir.
  Doç Dr. Ümit Savaşçı ise ”Aşılar; mide bulantısı, kol, kas ağrısı yapabilir, hafif grip belirtileri yapabilir. Burada da dikkat edilecek husus; aşı yaptırdıktan sonra herkes
  kendi doktoru gibi tedbirli davransın.” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ