28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Rize’de ‘çay sohbetleri’ne yasak geldi

  Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan vaka sayısı haritasına göre, en çok vaka artışı görülen iller arasında bulunan Rize’de ek önlemler alındı. Bu kapsamda çay sohbetleri de yasaklandı.

  15-21 Şubat 2021 tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller sıralamasında 5’inci sırada olan Rize’de hâlihazırda uygulanan tedbirlere yenileri eklendi. Sosyal mesafenin ihlal edildiği alanlarda faaliyetler yasaklanırken, çok sohbetleri de bu ysakalar kapsamına girdi.

  Rize Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, şehirde artan koronavirüs vakaları nedeniyle daha önce alınan kararlara ek olarak yeni tedbirler getirdi, denetimlerin sıklaştırılması yönünde kararlara imza atıldı.

  Vali Kemal Çeber başkanlığında toplanan kurulun aldığı kararların içeriği ise şu şekilde:

  Cenaze namazları en fazla 30 kişiyle sınırlandırılacak, toplu taziyeler yapılmayacak.

  HES kodu uygulamasına hassasiyetle devam edilecek.

  Camilere gelen vatandaşlar seccadelerini de beraberinde getirecek.

  Market, toplu taşıma ve berber gibi yerlerde denetimler sıklaştırılacak.

  Binaların veya iş yerlerinin önünde iki veya daha fazla kişinin bir arada ayakta ya da oturarak sohbet etmesi, çay ve sigara içilmesi, parklarda, sahil bantlarında, sosyal mesafeye uyulmadan oturma, sohbet etme gibi davranışlar yapılmayacak.

  Sokağa çıkma yasağı günlerinde sadece zorunlu ihtiyaçlar için yürüme mesafesinde market, fırın gibi yerlere gidilebilecek.

  Hafta sonu köy evlerine gitme ve köyde sosyal mesafeye uymayan ziyaretler, misafirlikler gibi alışkanlıklardan kaçınılması ve denetimlerin artırılması, muhtarların, apartman-site yöneticilerinin yönetiminde bulunduğu alanda pandemi kurallarına aykırı davranışlara müsaade etmemesi ve anında ilgili birimlere gerekli bildirimleri yapması.”

  Sosyal mesafe yine hiçe sayıldı

  Şehirde yeni ek tedbirlerin alındığı ilk günde parklarda yan yana oturanların sosyal mesafe kuralını hiçe sayarak birbirleri ile sohbet ettiklerine şahit olundu.

  Parkta oturanlardan Cemil Yalçın isimli vatandaş, yanına oturan olursa uzak oturması gerektiğini söylediğini ifade etti. Yalçın, herkesin dikkat etmesi ve kurallara uyması gerektiğini dile getirdi ve Karadeniz’de vakaların arttığını, vatandaşın üstüne düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini aktardı.

  Fatma İpek isimli vatandaş ise doktora gitmek için köyden geldiğini söyledi. İpek, mecbur bir yerde yemek yiyeceklerini ve bu yüzden maskelerini çıkarmak zorunda kaldıklarını belirtti. “Zaten ben hasta oldum. Nasıl bir zorluk yaşandığını biliyorum o yüzden çok dikkatli ve tedbirli davranıyorum.” diyen İpek, oturdukları banklarda çevrede kimsenin olmadığını, yemeğini yiyip hemen kalkacağını dile getirdi.

  Levent Metin isimli bir diğer vatandaş ise, Karadeniz’de artan vakaları gördüklerin, buradaki en büyük görevin tabii ki vatandaşa düştüğünü söyledi.

  “Müşteri yok canımız sıkılıyor, dükkan önüne çıkıyoruz. Komşu esnafla mesafeli şekilde sohbetimizi yapıyoruz.” Diyen Metin, bölgede vakaların artmasındaki en büyük sebebin hafta sonu kısıtlamalarında köye çıkmaları olduğunu ifade etti.

  Kaynak: NTV

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ