23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Randevu almadan aşı olunabilir mi? Herkes aşı yaptırabilir mi? İşte yanıtı!

  Dünya'da ve Türkiye'de bir buçuk yıldır hayatımızı alt üst eden koronavirüsten kurtulmak için aşı seferberliği devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise her gün aşı durumunu Twitter'dan paylaşıyor. Bakan Koca son paylaşımında ''1 milyon doz aşı hedefine az önce ulaştık. Bir milyonuncu aşının yeri Ankara, aşı olan arkadaşımız 48 yaşında. Hatice kardeşim, günün kahramanı olduğunun farkında mısın?'' ifadelerini kullandı.

  Halihazırda aşı hakkı olan ve bu hakkını bir an önce kullanmak isteyen vatandaşlar ise ‘randevu almadan aşı olunur mu?’ sorusunun yanıtını arıyor…

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önceki paylaşımında, ”Aşı var, zaman var. Randevusu yok diye 8 bin kişiyi geri çeviremezdik” demişti.

  Dün itibariyle SGK’ya kayıtlı her vatandaşın aşı programına dahil edilmesiyle birlikte sistemde büyük yoğunluk yaşandı. Bu yaşanan yoğunluk sosyal medyada da gündem oldu. Bunun üzerine bazı aşı merkezlerinde randevusuz aşı yapılmaya başlandı. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, sistemde yaşanan sorun nedeniyle randevusuz sırası gelenlere aşı yapılabildiğini söylemişti.

  Aşı seferberliği programında yapılan toplam aşı sayısı 36 milyona yaklaşırken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SGK’ya kayıtlı tüm çalışanlar için dünden itibaren Covid-19 aşı randevusunun açıldığını duyurdu. Bakan Koca’nın açıklaması ardından aşı programına yeni dahil olanlar da e-Nabız ve Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aşı randevusu almaya başladı.

  E-NABIZ VE MHRS’YE GİRİŞTE SORUN YAŞANDI

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son açıklamasından sonra ise sistemde ciddi sorun yaşandı. Aşı randevu hakkı olan vatandaşlar aşı randevusu alamayarak hayal kırıklığına uğradı. Konu sosyal medyada gündem olurken, aşıya olan talebin sistemi kilitleyecek kadar artması ise yüz güldürücü bir gelişme olarak yorumlandı.

  ”TALEBİN YOĞUN OLMASI SEVİNDİRİCİ”

  Doç. Dr. Savaşçı, dün akşamdan itibaren bütün SGK’lılar da aşı yapma hakkı kazanınca sistemde ciddi bir yoğunluk olduğunu söyledi. Aşı uygulaması veri girişinde sıkıntı olduğunu belirten Savaşçı, ”biz kişileri aşıladıktan sonra sisteme girmek zorundayız, her kişiden sonra yarım saat beklemek zorunda kalabiliyoruz. Bu bizim için sevindirici bir olay. Talebin bu kadar yoğun olması toplumumuzun aşıya ne kadar istekli olduğunu, gönüllü olduğunu ve artık bu salgından aşı ile kurtulabileceğine inandığını gösteriyor. Tabii ki yoğunluklar var. Halkımıza tavsiyemiz daha az yoğun olan bölge ve sağlık kuruluşlarından aşı talep etmeleri. Bizim de aşı uygulamamız iki kat artmış durumda” ifadelerini kullandı.

  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak

   

  ”RANDEVU ALMADAN AŞI SIRASI GELEN HERKES AŞI YAPTIRABİLİYOR”

  Randevu almadan da aşı olabilmeninin mümkün olduğunu aktaran Savaşçı, ”Şu anda aşı birimlerimizde çok ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Hastanemizde de sistemden randevu alamamış sırası gelmiş vatandaşlarımıza aşıları yapılıyor. Biraz yoğunluk var. Orada bekleme süreleri açık alanda olmalı, kalabalık gelmemeliler.” dedi.

  Sırası gelenlere randevusuz aşı!

  Daha hızlı aşılama için çadır kuruldu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ