19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  ‘Ramazanda Covid-19 olanlar orucunu bayramdan sonra tutabilir’

  Antalya Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, Ramazan ayında Covid-19 olması sebebiyle oruç tutamayanların, tutmadığı gün kadar orucunu bayramdan sonra da tutabileceğini söyledi.

  Antalya Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, Ramazan ayının oruç, Kuran tilaveti, iftar, sahur, fitre ve teravihiyle, salgın hastalıktan bunalan ruha ve bedene şifa olacağını ifade etti.

  Ramazan ayının beden ve ruh sağlığına olan faydalarına işaret ederek, toplumun tüm kesimlerine farkındalık oluşturmaya çalışacaklarını aktaran Yalçınkaya, Antalya Müftülüğü görevine üç gün önce başladığını ifade etti.

  Yalçınkaya, “Hedefimiz, din konusunda insanları doğru şekilde aydınlatmak, din istismarının önüne geçmek, 4-6 yaş çocuklarımızı, gençlerimizi, ailelerimizin üzerinde eğitim faaliyetlerini hızlandırmak” şeklinde konuştu.

  Ramazan ayının önemine vurgu yapan Yalçınkaya, müftülük olarak ‘Şifa ayı Ramazan’ temasıyla yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. Covid-19 ile ilgili cami ve mescitler başta olmak üzere maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulacağını belirten Yalçınkaya, oruç tutmanın faydalarına da değindi.

  “Ramazan eğitim yardımlaşma ayıdır.” diyen Yalçınkaya, “Oruç tutarak hem beden hem ruhumuz sıhhat bulur. Çok yemekten fazla kilolardan şikayet ediyoruz. Bir nevi vücudumuzun da revizyonu olacak. Vücudumuz dinlenecek. Ruhumuz eğitimini alacak. En güçlü dürtü açlık dürtüsüdür. Biz 17 saat oruç tutarak ramazan ayında irademizi eğitiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Camilerde teravi namazı kılınmayacağını hatırlatan Nazif Fethi Yalçınkaya, insanların yatsı namazını kılarak camiden ayrılacaklarını belirtti.

  Yalçınkaya, “Evlerimizde kılabiliriz. Evlerimizi mescit haline getirip çocuklarımız, eşimiz, aile büyüklerimizle kılabiliriz. Namaz huzurdur. İnsan namaz kıldığı zaman sorumluluklarının farkında olur. Zekatlarımız toplum olarak bizi bütünleştirecek. Yardıma muhtaç ve yardım etme imkanı olanlara ramazan köprü olacak. Halkımızı bu konuda yardıma muhtaç kişilere yardım etmeye davet ediyorum.

  Pandemiden önce toplu iftar yapılıyordu. Şimdi toplu iftar yapamayacağımıza göre, müftülüğe başvuran kişileri Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla yardıma muhtaç kişilere ulaştırırız. Toplumdaki muhtaç, sıkıntıda olanlar Ramazan’da yardım edenlere dua ederse. O insanların gönlünde mutluluk olacaktır. Ramazan bize mutluluk getirecektir.” şeklinde konuştu.

  Pandemi sürecinde din hakkında ‘işimiz duaya kaldı’, ‘duayla salgını nasıl önleyeceğiz’ eleştirilerinin kendisini üzdüğü dile getiren Müftü Yalçınkaya, “Gerekli şartlar olduktan sonra dua yapılır. Toprağa tohum ekmeden dua etsen de mahsul olur mu? Gereğini yapmadan dua etmek, oltanın ucuna yem takmadan dua etseniz balık tutamazsınız. Biz tüm tedbirleri alacağız, Allah’a da dua ederiz. Bundan rahatsız olmanın anlamı yok. Biz bütün tedbirleri alacağız ama Rabbimize dua da edeceğiz” ifadelerini kullandı.

  Ramazan ayında oruç tutmayı düşünen koronavirüs hastaları ve kronik hastalığı bulunanlar hakkında öneride bulunan Yalçınkaya, tansiyon, şeker ve kalp gibi sürekli hastalık taşıyanların oruç tutamayacaklarını ve fidyesini vereceklerini belirtti.

  Bu yıl fitre miktarının 28 TL olduğunu belirten Yalçınkaya, “30 gün düşünülürse 840 lira fidyesini verir. Bu sürekli hastalığı olanlar için. Geçici hastalığı olanlar ramazan orucu tutamaz ise iyileştiğinde ramazan orucunu tutar. Sürekli kronik hastalığı olanlar fidye vererek. Ramazan ayında hasta olanlar iyileştiğinde ise o orucu tutmakla yükümlüdür. Covid-19’la ilgili doktorlarımızın tavsiyeleri var. Doktorlar oruç tutmakta engel görmezse kişiler orucunu tutabilir. Doktor bünyeye zarar vereceğini belirtirse tutmamalıdır. Pandemi döneminde beslenmeye dikkat etmemiz lazım.” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ