16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Prof. Dr. Yılmaz’dan sivrisinek uyarısı

  Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte sivrisinekler de ortaya çıkmaya başladı. İstanbul’un birçok semtinde de sivrisinekler görülmeye başlandı.

  İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi  Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz, sıcakların artmasıyla görülmeye başlanan sivrisineklere karşı uyardı.

  Koronavirüsün sivrisineklerden bulaşmadığının bilimsel araştırmalarla ortaya konduğunu belirten Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, özellikle kapanma sürecinde evde olanlara Batı Nil Ateşi uyarısında bulundu.

  2014 yılından beri ciddi enfeksiyonlara neden olan Batı Nil Ateşi’nin ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekerek, “Vatandaşlar özellikle evlerinin pencerelerini sivrisineklerin geçemeyeceği tarzda koruma altına alsınlar. Bulundukları yerlere sivrisinek kovucular koysunlar. Mümkün olduğu kadar sivrisineklerin bizi ısırmasını, bizimle temas etmesini engellememiz lazım” diye konuştu.

  Sivrisinekler 50 kadar virüsü bulaştırıyor

  Sivrisineklerden bulaşan Batı Nil Virüs’üne dikkat çeken Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, herkesin merak ettiği sivrisineklerin koronavirüs bulaştırıp bulaştırmadığı sorusuna, “Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur” diye cevap verdi.

  Sivrisineklerin kan emerek enfeksiyonbulaştırdığını belirten Prof. Dr. Yılmaz şunları söyledi: “Sivrisinekler cidde enfeksiyonlar bulaştırabilirler. Toplamda 50 kadar virüs bulaştırabilirler. Bu virüsler innsanlarda ciddi enfeksiyon ve salgın yapabilir. Daha yeni Trakya bölgesinden 5 bin kadar sivrisinek topladık. 5 bin sivrisinekten birinde Batı Nil Ateşi bulduk. Nil Ateşi tehlikesi devam ediyor. ”

  İstanbul’da sivrisineklerin en yoğun görüldüğü bölgelerden biri de Avcılar Yeşilkent Mahallesi. Sivrisineklerin çevredeki dereden geldiğini söyleyen mahalle sakinleri durumdan rahatsız. Mahallede oturan bir kadın, “Kapıyı pencereyi açamıyoruz. Çocukları ısırıyor, her yerleri kabarıyor çocukların. Dereden geliyor sinekler. Akşamları çok oluyor” dedi.

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ