11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Prof. Dr. Yaşar: Koronavirüs inme vakalarına neden oluyor

  Prof. Dr. Evren Yaşar, koronavirüs hastalarını bekleyen yeni bir tehlikeye dikkat çekerek, "Koronavirüs artık tek başına sinir sistemini, kardiyak sistemini etkileyip engellilik oluşturabilen bir faktör. Koronavirüse bağlı artık inme vakalarımız var" dedi.

  Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Evren Yaşar, Covid-19’a bağlı olarak artık inme vakalarının olduğunu, artık sinir sistemi tutulumu nedeniyle engellilik durumları olduğunu belirtti. “Bunun da tedavilerin de aktif olarak rol alıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

  Koronavirüste engellilerin tedavisi

  Ülkemizde engellilik oranının %7-8 civarında olduğunu aktaran Prof. Dr. Evren Yaşar, bu vatandaşların pandemi sürecinde hastane ve tedaviye ulaşılabilirliğinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Avrupa’nın bu konuda biraz karıştığını işaret eden Yaşar, engelli bireylerin seçeneklerinin daraltıldığını belirtti. Ancak, Ankara Şehir Hastanesi’nde durumun diğer ülkelerin tam tersi şekilde engellerin tüm sağlık sorunlarına yönelik tedavilerine; hem ayaktan hem de yataktan devam ettiklerini vurguladı.

  Koronavirüs inmeye neden oluyor mu?

  Prof. Dr. Yaşar, koronavirüsün yol açtığı engellilik durumuna da dikkat çekti. Artık koronavirüse bağlı artık inme vakaları, artık sinir sistemi tutulumuna bağlı engellilik durumları olduğuna işaret eden Yaşar, bunun da tedavilerinde aktif olarak rol aldıklarını dile getirdi. Yoğun bakım ünitesinden bu şekilde aldıkları birçok hasta olduğuna dikkat çeken uzman isim, koronavirüsün artık tek başına kardiyak sistemini, sinir sistemini etkileyerek engellilik yaratabilen bir faktör olduğunu vurguladı. Bununla ilgili olarak da uzmanların tedavi stratejileri geliştirmesi gerektiğini ki kendilerinin de bunu başardıklarını kaydeden Yaşar, bu yöntemleri aktif olarak kullandıklarını dile getirdi.

  Normale dönüş sürecinde hekim tavsiyeleri önemli

  Prof. Dr. Yaşar, Covid-19’u atlatan hastaların rehabilitasyon süreçlerine yönelik de bilgi verdi. Hastalığı geçirenlere göre ne kadarının rehabilitasyona ihtiyacı olduğuna ilişkin oran vermesinin doğru olmayacağını aktaran Yaşar, ancak ağır pnömani geçiren ve hastanede yatan hastaların yeniden normale dönüş süreçlerinde hekim tavsiyelerinin önemli olduğunun altını çizdi. Yaşar, bu durumda hem hastalığın etkisinin hem de kullanılan ilaçlara bağlı birçok kas-iskelet sistemi problemlerinin, hastalığın kendisine bağlı solunum sıkıntılarının ve bunun etkilerinin vücutta görülmesi için bir zamana ihtiyaç olduğunu belirtti. “Ondan dolayı hastalığın aktif döneminde mümkün olduğu kadar istirahat, hastalık geçirdikten sonra da yavaş yavaş performans artışı ve yürüyüş öneriyoruz” diye konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ