28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Prof. Dr. Uğur Şahin: Virüsün bizimle kalacağı çok açık

  Kovid-19 aşısını geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, bu virüsün bizimle kalacağının çok açık olduğunu belirtti ve “Bu sadece 2021 ve 2022'nin geçici bir sorunu değil. Bu gelecek 10 yıl için bir zorluk oluşturuyor." Şeklinde konuştu.

   

  Dünya Bankası-IMF Türk Çalışanları Derneği (WITSA), BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin katılımıyla “Salgını Yenmede Uluslararası İşbirliği” başlıklı bir video konferans gerçekleştirildi.

  Etkinliğe Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti Sibel Kulaksız’ın moderatörlük ederken, özel sektörün küresel çabaları daha iyi desteklemek için nasıl iş birliği yapabileceği ile mevcut ve gelecek salgınlara karşı mücadelede uluslararası kuruluşlar ile ilgili konular ele alındı.

  Projenin amacının mümkün olan en kısa sürede aşı geliştirmek

  Prof. Dr. Uğur Şahin, konuşmasında, BioNTech’in kanser için immünoterapi tedavileri geliştirmek amacıyla kurulduğunu belirtti. Ancak, geçen yıl ocak ayında salgının farkına varmalarıyla bir şeyler yapma sorumluluğu hissettiklerini aktardı.

  Şahin, projeye başlamaya karar verdikleri zaman bunun başarılı olacağına dair hiç bir kanıtın olmadığına işaret etti ve projenin amacının mümkün olan en kısa sürede aşı geliştirmek olduğunu ifade etti.

  Projeye başlarken finansmanın nasıl olacağını bilmediklerini belirten Şahin, “Bu projeyi nasıl finanse edeceğimizi bilmiyorduk. Örnek vermek gerekirse, gelecek iki yıl için toplam bütçemiz yaklaşık 350 milyon dolardı ve projenin 1,5 milyar civarında giderinin olacağını biliyorduk.” dedi.

  Halâ başaracak çok şey var

  Projeye başlarken sadece teknolojik ve bilimsel yeterliliğe sahip olduklarını bildiklerini söyleyen Şahin, şimdi etkili bir aşıları olduğunu aktardı.

  Şahin, aşıyı 10 milyondan fazla insana tedarik ettiklerini ama hala başaracak çok şey olduğunun altını çizdi. Kendi geliştirdikleri aşıyı tüm dünyadaki insanlara ulaştırmak istediklerini de söyleyen Şahin, sadece ekonomik olarak gelişmiş ülkelerin değil gelişmekte olan ülkelerin de aşıya eriştiğinden emin olmak istediklerini dile getirdi.

  Prof. Dr. Uğur Şahin: Virüsün bizimle kalacağı çok açık
  Prof. Dr. Uğur Şahin: Virüsün bizimle kalacağı çok açık

  Şahin, konuşmasında iş birliğinin önemini de vurguladı. Bununla birlikte, “Bu virüsün bizimle kalacağı çok açık. Bu sadece 2021 ve 2022’nin geçici bir sorunu değil. Bu gelecek 10 yıl için bir zorluk oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

  Yoksul ülkelerde aşıya erişim daha zor

  Dr. Özlem Türeci de mümkün olduğu kadar güvenilir, hızlı ve etkili bir aşı geliştirmek amacıyla “ışık hızı” ile projeye başladıklarını aktardı.

  Türeci, aşının dağıtımı ve erişiminde eşitlik sağlamak istediklerini belirtti ve uluslararası işbirliğinin önemini vurguladı.

  Salgının benzeri görülmemiş bir boyutta sağlık krizi olduğuna işaret eden Dr. Özlem Türeci aşıyı geliştirirken birçok engeli aştıklarını, benzer şekilde şimdi de aşının dağıtımında engellerin üstesinden gelmek zorunda olduklarını aktardı.

  Türeci, düşük ve orta gelirli ülkelerin aşıya erişiminin gelişmiş ülkelere göre daha zor olduğunu söyledi, ayrıca depolama ve nakil zorluklarının olduğunu aktardı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ