11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’ye Almanya’da liyakat nişanı verilecek

  Koronavirüs aşısını geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci'ye Almanya'da liyakat nişanı verileceği duruyuldu.

  Almanya Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, tören 19 Mart’ta Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından Bellevue Sarayı’nda düzenlenecek Başbakan Angela Merkel’in de katılımıyla düzenlenecek. Törende, Türk bilim insanı Özlem Türeci ile Uğur Şahin’e Almanya’nın “Yıldızlı Büyük Liyakat Nişanı” verilecek.

  Açıklamada, BioNTech’in kurucularından araştırmacı çiftin alacağı liyakat nişanının, Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından bu yıl ilk kez yüz yüze vereceğine işaret edildi ve Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in tıbbi araştırmalarına dikkat çekildi.

  Türeci ve Şahin’in yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının önüne geçmesine katkı sağladıklarına işaret edildiği açıklamada çiftin mRNA teknolojileri alanında dünya çapında kabul edilen yetkinlikleri ve dur durak bilmeyen çabaları sayesinde çok kısa sürede Kovid-19’a karşı bir aşı geliştirmeyi ve onaylanmasını başardıkları ifade edildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ