12.5 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Prof. Dr. Uğur Şahin normalleşme için tarih verdi

  Dünya genelinde ilk onaylanan corona virüs aşısı Pfizer – BioNTech’i geliştiren ve Almanya’da liyakat nişanına layık görülen Prof. Dr. Uğur Şahin, normalleşme sürecine ilişkin tarih verdi.  

  Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ilk aşıyı geliştiren Biontech şirketinin kurucusu bilim insanı Uğur Şahin, Alman basınına normalleşme süreci hakkında konuştu. Şahin, Alman basınından Bild ve Der Spiegel gazetesine yaptığı açıklamada, aşılamayla birlikte vaka sayılarında kalıcı ve önemli düşüşün Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşeceğini ifade etti.

  Virüs tamamen bitmeyecek

  Prof. Dr. Uğur açıklamasında aşılamaya vurgu yaptı ve önemli kriterin o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması olduğunun altını çizdi. Fakat Kovid-19’un kontrol altına alınmasının, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmediğini vurgulayan Şahin, bunun sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geldiğini belirtti.

  Aşı iki yılda bir tekrar edilmeli

  Prof. Dr. Şahin, virüsteki mutasyonların artmasının endişe verici olduğunu aktardı ayrıca geliştirdikleri aşının bu kadar yüksek etki etmesini beklemediğini dile getirdi. Koronavirüs aşısı sayesinde virüsün insan vücudundaki gelişiminin engellendiğini ifade eden Şahin, koronavirüs aşısının her iki yılda bir tekrar edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ