19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Prof. Dr. Silici’den iftar ve sahur için propolis önerisi  

  Prof. Dr. Sibel Silici, propolisin yüksek antioksidan içeriğiyle hem Ramazan’ı daha sağlıklı geçirmeye hem de koronavirüs başta olmak üzere viral enfeksiyonlara karşı korunmaya destek olduğunu belirtiyor.

  Ramazan ayı bu yıl da Covid 19’un pandemisinin gölgesinde geçiyor. Vaka sayılarının rekor seviyeye ulaştığı şu günlerde uzmanlar oruç tutarken bağışıklık sisteminin desteklenmesinin önemine dikkat çekiyor.

  Orucun sağlık açısından faydalarının tıp dünyası tarafından kabul edildiğini ifade eden Erciyes Üniversitesi T. Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici, orucun kan lipitlerinden LDL-kolestrol ve trigliserit ile insülin direncini azalttığı, kalp sağlığını koruyucu etkisi olduğunu, ayrıca açlık sırasında hücre onarımı ve yenilenmesinin gerçekleştiğini söylüyor.

  Erciyes Üniversitesi T. Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici
  Erciyes Üniversitesi T. Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici

  Kabızlık sıkça yaşanan problemler arasında

  Rutin yaşamda olduğu gibi oruç tutarken de doğru ve dengeli beslenilmediğinde birçok sağlık sorununun ortaya çıkabileceğini belirten Prof. Dr. Sibel Silici, bu sorunların başında sindirim problemleri ve kabızlığın geldiğini belirterek şunları söyledi: “Bu problemleri yaşamamak için bol su tüketmeli, sağlıklı ve dengeli beslenmeli, bol meyve-sebze tüketerek lif tüketimini artırılmalı. Yine, iftardan sonra yorucu olmayan kısa egzersizler ve bitki çayları da hem rahat uyumak hem de sindirim problemlerini önlemek için yapılması gerekenler arasında yer alıyor.”

  Bağışıklık sisteminizi destekleyin

  Prof. Dr. Sibel Silici, uzun süren oruç sonrası yoğun açlık nedeniyle hamur işleri, tatlılar gibi bol karbonhidrat içeren besinleri tüketmenin en sık yapılan hatalardan olduğunu söyledi.

  Ramazan ayında sahura kalkmanın önemine dikkat çeken Prof. Dr. Silici şunları söyledi: “Yoğun iş temposu nedeniyle yorgunluk nedeniyle, bazen de uykusuz kalmamak adına sahura kalkmadan oruç tutuyoruz. Bu tür durumlarda hem sağlık problemleri yaşamamız hem de bağışıklık sistemimizin zayıflaması söz konusu. Oysa ülkemiz koronavirüs sebebiyle hala risk altında. Bu neden daha dikkatli olunması gerekiyor. Oruç tutarken sağlıklı beslenmenin yanı sıra bağışıklık sistemimizi destekleyen antioksidan gıdalar tüketilmeli. Antioksidan aktiviteye sahip en önemli gıda takviyelerinin başında ise propolis geliyor. İftardan sonra ya da sahurda propolis tüketmek hem daha sağlıklı oruç tutmamızı hem de başta Covid 19 olmak üzere viral enfeksiyonlardan korunmamızı sağlıyor. Bu nedenle Ramazan’da etken maddesi yüksek, propilen glikol ve benzeri alkol türevi ve kalıntı içermeyen, dozajı ayarlanmış propolislerin tüketilmesini tavsiye ediyorum.”

  Covid-19’a kırmızı soğan etkisi; virüsün akciğer tutulumunu engelliyor

  Ramazan’da bu hataları yapanlar kilo alıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ