21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Prof. Dr. Ceyhan: Koronavirüs aşısı karşıtlığı, kötü niyet!

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı karşıtlığı ile ilgili olarak "Cehalet, istatistik bilimini hiç kullanmama ve kötü niyet" açıklamasını yaptı.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medyada yayılan koronavirüs aşısı karşıtlığıyla ilgili olarak “Cehalet, istatistik bilimini hiç kullanmama ve kötü niyet” açıklamasını yaptı.

  Sosyal medyada koronavirüs aşısı karşıtlığıyla ilgili yapılan paylaşımlar ve son günlerde artan Covid 19 kaynaklı ölümler ile ilgili olarak Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şunları söyledi: “Cehalet, yanlış değerlendirme, istatistik bilimini hiç kullanmama ve kötü niyet. Aşıya karşıtlarını bu tür yorumlarına alıştık ama tamamen yanlış kurgulama. Evet aşıya başladık; ama henüz iki doz aşılama toplumun yüzde 10’una bile yapılamadı. Aşılama ancak yüzde 70-75 düzeyine geldiği zaman salgını etkilemeye başlıyor. Dolayısıyla ‘Ben bir miktar aşı yaptım, vakalar da bir miktar azalır’ diye beklemek zaten yanlış. İkincisi ‘Önlemler alındı, vakalar arttı’ düşüncesi de yanlış; çünkü aldığınız önlemlerin yeterli olup olmamasına bağlıdır bu sonuçlar. Yoksa bu önlemler alınmasaydı, aşılar hiç yapılmasaydı, bu vakalar daha büyük hızla artacaktı.

  Aşılamanın etkin sonuçlarının görüldüğü 3 ülke var

  Avustralya, Yeni Zelanda ve İsrail’in dünyada aşılamanın başarısını gösteren ülkeler için en güzel örnekler olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şöyle konuştu: “Bu 3 ülke bir yandan aşılamayı sürdürürken, yüksek oranda aşılama oranlarına sahip olana kadar tedbirleri hiç kaldırmadı hatta daha yoğun önlemler aldı. Ne zaman ki aşılamayı istenilen oranda yaptılar, vaka sayıları 200’lerin altına indi, ondan sonra tedbirleri kaldırmaya başladılar. Dolayısıyla hiçbir gerçekle ilgisi olmayan, kötü niyetle yapılan açıklamalar bunlar.”

  Ölüm sayıları o günkü vaka sayısı ile ilgili değil

  Prof. Dr. Ceyhan, son dönemde artan koronavirüs kaynaklı ölümlerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Ölüm sizin o günkü vaka sayınız ile ilgili bir olay değil. Gerçekte ölüm hızı böyle hesaplanmaz. O kişi belki 1 ay önce tanı aldı, 1 ay uğraşıldıktan sonra hayatını kaybetti. Başka ülkeler ile karşılaştırmak da yanlış. Ben farklı bir kriter ile buna “Covid 19 ölümü’ diyorum. Başka ülke, başka bir kriter ile diyor. Epidemiyolojide bu, şöyle hesaplanır; artış hızına bakarsınız ‘1 ayda mesela ölüm sayıları yüzde kaç artmış’ diye. Günlük vaka sayılarına bakıp, ‘Bugün azalıyoruz’ diye değerlendirmek, yapılan en büyük yanlışlardan biri; çünkü istatistikte bir vaka eğrisi dümdüz seyretmez, dalgalanarak gider. Toplumun yüzde 10’unu bile iki doz aşılamamışken, vaka sayısında azalma beklemiyoruz bilimsel açıdan baktığımızda.”

  Covid-19 aşısı hakkında merak edilen 9 soru ve cevabı

  Covid-19 sonrası koku kaybı sorununa doğal formül 

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ