19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  Prof. Dr. Ceyhan: Çocuklarda uzun süren PCR pozitiflik yüzde 2’den 52’ye çıktı

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutant virüs saptanan çocuklarda 14 günden uzun süren PCR pozitifliğin, %2'den %52'ye çıktığını kaydetti.

  Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, uzayan PCR pozitifliğine yönelik DHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

  Prof. Dr. Ceyhan, “İngiltere mutantı Türkiye’de yayılıp vakaların hemen hemen tamamının etkeni olmaya başlayınca en dikkat çekici özelliği hızlı ve kolay bulaşmasıydı.” dedi.

  Hastalığın şiddeti açısından fark var mı yok mu’ sorusuna cevap olarak daha ağır seyrettiğini belirten 3 tane çalışma olduğunu aktaran Prof. Dr. Ceyhan, “Ama onun karşısında da 8 tane aynı şekilde seyrettiği, bir ağırlaşmaya sebep olmadığı yönünde makale mevcut. Çocuklarda öncekine göre daha ağır vakalar görüldüğünü herkes söylüyor, bu noktada bir fikir birliği var” ifadelerini kullandı.

  ’14 GÜNDEN SONRA PCR POZİTİFLİK ORANI %50’YE ÇIKTI’

  Çocuklarla ilgili uzun süren PCR pozitifliğin dikkatlerini çektiğini ve bununla ilgili bir çalışma yaptıklarını belirten Prof. Dr. Ceyhan, “Bu vakalar daha uzun süre PCR pozitifliği ile gidiyor. Dün akşam çıkardığım verisi hazır olan vakaları incelediğimde şunu gördüm; mutant virüsün Türkiye’de yayılmadığı dönemden önce aşağı yukarı 14 günden uzun süren PCR pozitifliği oranı %2 kadar. Şubat ayından sonra mutant virüs tespit ettiğimiz vakalarda 14 günden sonra PCR testi pozitifliği %52. Yani %2’den %52’ye çıkmış. İlk başta orijinal virüs ile ilgili az sayıda vaka bildirdiğimizde herkes bunu şöyle izah ediyordu; ’10 günden sonra bunlar canlı kalmıyor, virüs canlılığını yitirse bile PCR pozitif çıkabilir bunun da önemi yok’ deniyordu. Bu yüzden ilk başta 14 gün uygulanan karantinalar 10 güne çekilmişti. Sağlık personeli başta olmak üzere diğer meslek grupları da 10’uncu gün bitince işe başlatılıyor” şeklinde

  konuştu.

  ‘YETİŞKİNLERDE DE AYNI İHTİMAL ÇOK YÜKSEK’

  Prof. Dr. Ceyhan, bu noktada bazı sorunlarla da karşılaştıklarını işaret ederek, “Örneğin bir personel geliyor, 10’uncu gün bitiyor işe başlıyor, Covid servisi dışındaki diğer servislerdeki hastalarda zaman zaman koronavirüse benzer belirtiler çıkıyor, test yapıyoruz bir türlü temizleyemiyoruz. Bir bakıyorsunuz 3-4 hasta pozitifleşmiş. Halbuki bunların testi yatarken negatif. Sonra personel taraması yaptık. Baktık personel 10’uncu gün işe başlamış; ama PCR testi halen pozitif. Böyle bir şey varsa eğer 10 günlük izolasyon süreleri yeterli değil. En az 14 güne çıkarılması gerek. ’14 günden daha uzun süre de gerekir mi’ bunu çalışmalarla görmek lazım. Yetişkinler için de aynı verilerin yayımlanmasını bekliyorum. Bu durum çocuklara özel mi, yetişkinlerde de var mı; ama personelde de buna benzer durumlar görmeye başladık; bu salgın kontrolü açısından son derece önemli bir nokta. Aynı durumun yetişkinlerde de olma ihtimali çok yüksek. Halen pozitifliği devam eden çocuklar var takip ettiğimiz, bunlar kaç gün devam edecek bilmiyorum. Biz diğer iki artış döneminde görmediğimiz kadar ağır hasta görüyoruz. Bunlar etrafa bulaştırma konusunda da risk oluşturuyorlar” ifadelerini kullandı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ