19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Prof. Dr. Balık : Sputnik V, İngiliz varyantına karşı etkili

  Prof. Dr. İsmail Balık, Sputnik V Covid aşısı güvenli mi? Aşının özellikleri neler? Hangi ülkelerde kullanılıyor gibi Rus aşısı Sputnik V ile ilgili merak edilen pek çok konu hakkında bilgi verdi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de kısa zamanda içinde koronavirüsle mücadele kapsamında Sputnik V aşısının da kullanılacağını açıkladı. Bakanın açıklamasıyla gözlerin üzerine çevrildiği Sputnik V aşısının güvenilir olup olmadığı ve etkinlik oranları araştırılmaya başlandı.

  Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, Faz-3 ön sonuçlarına göre güvenilir bulunan Sputnik V aşısını anlattı:

  En yaygın kullanılan aşılardan

  Sputnik Covid-19 aşısı üretildiği ülkede, ilk kullanım izni alarak kullanıma giren aşılardan biriydi. Fakat Rusya Faz-3 çalışmalarının ön sonuçlarını geç yayınladığı için bu durum Avrupa ülkelerince politik ve ticari sebeplerle bahane edildi. Rusya’nın şeffaf olmadığı öne sürüldü. Aşı ile ilgili soru işareti doğuracak bir biçimde hareket edildi. Türkiye de bu durum karşısında beklemeyi tercih etti. Gelinen noktada ise aşı pek çok ülke tarafından onay aldı ve başta Rusya’da olmak üzere en yaygın kullanılan aşılardan bir tanesi haline geldi.

  Prof. Dr. Balık : Sputnik V İngiliz varyantına karşı etkili
  Prof. Dr. Balık : Sputnik V İngiliz varyantına karşı etkili

  Faz-3 verileri Lancet’te yayımlandı

  Hakemli tıp dergisi Lancet’de aşının Faz-3 verileri yayınlandı, başarısı somut olarak da ilan edilmiş oldu. Lancet’de yer alan Faz-3 sonuçlarına göre, aşı 16 bin 501 sağlıklı erişkin gönüllüde denendi ve 5 bin 746 plasebo grubunda yer aldı. Bu çalışmaya göre, plasebo ve aşı grubunda çalışmalara katılan gönüllülerde ciddi yan etki tespit edilmedi ve aşı güvenli bulundu. Fiyatının da ucuz olması sebebiyle tüm dünyada tavır değişikliği oluştu düşüncesindeyim.

  Rusya hem Türkiye ekonomik kazanç sağlayabilir

  Dünyada aşıya karşı çok ciddi bir ihtiyaç var ancak bunu hızla karşılayabilecek üretim kapasitesi mevcut değil. Belli başlı aşı üreticisi ülkelere Türkiye gibi potansiyeli olan başka ülkelerin de üretim desteği ile katkı vermesi çok yerinde bir hareket olacaktır. Bu tarz teknoloji paylaşımı bunu yapan Batı ülkelerine örnek olurken aynı zamanda bizim yerli ilaç sanayimize, hızla aşı üretebilme kapasitesi kazandıracak. Bundan hem Rusya hem Türkiye ekonomik kazanç sağlayacak.

  Aşı çeşitliliği yaşanacak

  Muhtemelen ihtiyacımızın olandan fazla aşıyı Rusya ile birlikte diğer ülkelere satma şansına elde edebileceğiz. Bu aşı tipinin, çok hızla üretimi yapılabilen ve düşük maliyetli aşı tiplerinden olması nedeniyle aşı giderimizde azalmaya da katkı sağlayacaktır. En önemlisi de aşı tedarikinde ciddi sorunlar yaşanan bu süreçte bizim de aşı çeşitliliğimizi artırmak, salgından en erken çıkan ülkelerden biri olma olanağı sağlayacaktır.

  İngiliz varyantına karşı etkili

  İngiliz varyantına karşı etkili bir aşı. Bu çerçevede, her ne kadar Sputnik V’in diğer varyant virüslere etkili olduğunu kanıtlamış bilimsel veri bulunmasa da aşının Covid-19’un ölümcül etkilerini önleyebileceği öngörülebilir.

  Sputnik V’in özellikleri neler?

  Sputnik V Belçika’da geliştirilen Johnson&Johnson ve İngiltere’de geliştirilen Oxford/AstraZeneca aşısına benzer biçimde koronavirüsün küçük bir parçasını vücuda taşımak için zararsız hale getirilen grip virüsünü kullanıyor.

  Çok düşük sıcaklıklarda saklama zorunluluğu olmadığı için dağıtımı daha kolay olan ve 10 dolarlık etiketiyle rakiplerine oranla görece ucuz olan aşıya dünya çapında 57 ülkeden kullanım onayı geldi. Son olarak Mısır yılda 40 milyon dozluk üretim için Rusya ile anlaşma imzaladı.

  Fransa ve Almanya, Rusya ile ortak üretim konusunda liderler seviyesinde girişimde bulunurken aşı uygulamalarına hız kazandırmak isteyen pek çok AB ülkesi sipariş için Avrupa İlaç İdaresi’nin (EMA) tamda önemli bir alternatif onayını bekliyor. Almanya onay çıkması durumunda 30 milyon doz Rus aşısı almak istediğini açıkladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ