19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Prof. Dr. Aydın’dan önemli Covid-19 aşısı açıklaması

  Türkiye genelinde yapılan aşı sayısı toplamda 21 milyon 100 bini aşarken Prof. Dr. Faruk Aydın, Covid-19’a karşı yapılan aşıların koruyuculuk sağladığını, ancak kişilerin 'süper bulaştırıcı' olarak virüsü taşıyabileceğini belirtti.

  KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, aşı olanların ‘süper bulaştırıcı’ olarak koronavirüs yayma ihtimali olduğunu belirtti. Prof. Dr. Aydın, “Koronavirüs bulaşan insanların tümü hasta olmuyordu. Kimisinde taşıyıcı kalıyor ve ‘süper bulaştırıcı’ oluyordu. Kendisi mikroorganizmayı taşıdığı halde asemptomatik oluyor ve ‘süper bulaştırıcı’ olarak kalıyordu.” ifadelerini kullandı.

  Aşı olanlar da süper bulaştırıcı gibiler

  Bu kişilerin halk arasında hala mevcut olduklarını dile getiren Prof. Dr. Aydın, bu nedenle bu kişilerin virüs dağıtmaya devam etmemesi için test sayılarını çoğaltılması ve süper bulaştırıcıların yakalanması gerektiğinin altını çizdi.

  “Bugün gelinen noktada, aşı olan vatandaşların da tıpkı süper bulaştırıcılar gibi kendileri hasta olmadıkları halde mikroorganizmayı boğazlarında taşıyıp başkalarına bulaştırabilirler.” diyen Aydın,

  “Aşı olduğumuzda yalancı güvene kapılmayalım. Virüsü alıp başkalarına taşıyabiliriz. Yapılan aşılar, boğazımızda bu virüsü taşımamaya yönelik aşı değil” uyarısında bulundu.

  Aşılı olsanız bile boğazınıza yerleşecek virüse karşı savunmanız yok

  Türkiye’de en baskın olan virüs türünün İngiliz varyantı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Aydın, “Ancak bunun dışında Güney Amerika ve Güney Afrika varyantlarının az sayıda da olsa var olduklarını biliyoruz.

  Bu virüslerin bulaşıcılığı hem artırdıkları hem de Brezilya ve Güney Afrika varyantlarının aşıdan az etkilendiklerini biliyoruz.

  Aşılı olsanız da zaten boğazınıza yerleşecek virüse karşı savunmanız yok anlamındadır. Bu risk yüksektir ve aşılı ile aşısız kişilerin bir araya gelmesi durumunda virüsün bulaşabileceğini unutmamak gerekir” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ