27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Prof. Dr. Aydın: Vaka görülmeyen yerleri hızla açmak lazım

  Prof. Dr. Kemalettin Aydın, vaka sayılarına bakılarak, vaka görülmeyen yerlerde okul, kafe ve restoranlarının açılması gerektiğini söyledi.  

  Pandemi sürecinin uzaması ve yeni mutasyonların görülmesi normalleşme sürecine nasıl girileceği ve nasıl yönetileceği gibi birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı salgın yönetiminde “yerinde karar” dönemi normalleşme sürecine nasıl geçileceğine dair ışık tutuyor.

  Sağlık Bakanı’nın “yerinde karar” açıklamasıyla ilgili olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “5 bin vaka sayıları görülürken bunun yüzde 65’i İstanbul’daydı. Aslında Anadolu’da birçok kasabada hiç vaka yokken okulu da, kafesini, kahvehanesini, çay ocağını da kapatmıştık. Bunu bilerek süreci yönetmek; hiç vakanın olmadığı yerleri hızlı açmak lazım” şeklinde konuştu.

  Virüsün dalgasını insanlar artırıyor

  Covid 19 kurallarına uyanların azalması sonucu vakaların artığını söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, şu an vaka sayılarındaki yükselişte mutant suş hâkimiyetine bağlı salgının arttığını düşünenlerden olmadığını ifade etti.

  “Kurallara uyma oranımız ne kadar azalırsa virüsle olan geçici bir ateşkes halimiz virüsün lehine bozuluyor ve virüsün hasta ettiği kişi sayısı artıyor” diyen Prof. Dr. Aydın şunları söyledi: “Hasta olan kişi sayısı artınca biz buna ‘virüsün dalgası’ diyoruz. Doğrusu o dalgaya neden olan kesim insanoğlu olarak biziz. Bu kadar bilginin içerisinde bilgi birikiminizle, davranış şekillerimizi yönlendirmeliyiz ve beraber yönetmeliyiz.”

  Mekanlar kapalı ama kalabalıklar toplanıyor

  Sosyal hayatta bir araya gelme etkinliklerinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Kemalettin Aydın “Kısıtlama tedbirleri kapsamında mekanların kapalı tutulmasına rağmen mekanlardaki kalabalıkları oluşturan insanlar ya komşuluk ya da mahalle ilişkisinde kalabalıklarına devam ediyorlar. Ondan dolayı enfeksiyonda böyle bir yükseliş içerisinde” ifadelerini kullandı.

  Nisan ve Mayıs ayı önemli

  Kemalettin Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Binlerce insanı gözlemledim; İstanbul’da sokakta maskesiz gezen insan yüzde 1 oranında diyebilirim; ama ‘mesafeye uymak ve bir arada vakit geçirirken veya sohbetlerde maskeyi çıkarmak’ kurallara ne kadar uyulduğu konusunda düşündürüyor. Karşılıklı anlaşarak bu süreci yönetmemiz lazım. Önümüzde aşının ve sürü bağışıklığının getirdiği bir savunma var. Önümüzdeki iki ay nisan ve mayıs ayı çok önemli. Nisan ve mayıs ayında hayatı normalleştirirken, kurallara da aynı sıkılıkta devam edersek, sonrası daha keyifli olacaktır.”

  Saha ile Covid 19 tablosu arasında büyük fark var

  Prof. Dr. Aydın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu salgın yönetiminde ‘yerinde karar’ dönemi ile ilgili, şunları kaydetti:

  “Sayın Sağlık Bakanı uzun zamandır toplumun, bilim insanlarının ve bizlerin talep ettiğini ana motto olarak açıkladı. ‘Yerinde karar’ sürecine giriliyor, doğrusu da buydu. Örneğin, mayıs, haziran ayında da öyleydi. 5 bin vaka sayıları görülürken bunun yüzde 65’i İstanbul’daydı. Aslında Anadolu’da birçok kasabada hiç vaka yokken her yeri okulu da, kafesini, kahvehanesini, çay ocağını da kapatmıştık. Şimdi çok doğru bir metoda girildi ve kasaba kasaba görülecek. Örneğin, Gümüşhane’nin Torun kasabasında 2 aydır hiç vaka yok ama 35 tane çay ocağı kapalı. Bu şekilde bir süreç yönetilecek; il pandemi ve il hıfzıssıhha kurulları sahayı görecek. Sahayı görmekle her akşam Sağlık Bakanı tarafından açıklanan Covid-19 hasta tablosu arasında çok büyük fark var. Sağlık Bakanlığı gerçek verilerinde toplumdaki insidansı bilir. Yani o toplumdaki yaşayan insanlarda zaman aralığı belli olan bir zamanda yeni vaka ne kadar oluyor, ne kadar olmuyor. Bunu bilerek süreci yönetmek; hiç vakanın olmadığı yerleri hızlı açmak lazım.”

  İnsanlarla akit imzalamak lazım

  “Toplumla da şunu paylaşmak lazım; örneğin, ‘Gümüşhane’nin Torun ilçesi normalleşiyoruz, kahvehanelerini açıyorsunuz ama kontrolü ortadan kaldırıp, dışarıdan gelen insanlarla virüsün bulaşmasını artıracak davranışlar sergiler ve burada vakalarınız artarsa, yeniden okullarınız, kahvehaneleriniz, çay ocaklarınız, açık olan alanlarınız kapanır’ şeklinde orada bulunan insanlarla akit imzalamak lazım.”

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye’ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!

  Bakanlıktan restoran ve kafeler için yeni formül

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ