28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Prof. Dr. Aydın: Bulaş 1.5 kat arttı, mesafe 2 metre olmalı

  Mutasyonlu virüs ile birlikte, vaka sayılarının 1 buçuk kat arttığı ortaya çıkarken, uzmanlar, mesafenin de 2 metre olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı vaka sayısı haritasında 8-14 Şubat tarihleri arasında oransal açıdan en fazla vakanın olduğu ilk 5 ilin Karadeniz bölgesinde yer aldığı görüldü. Bu iller için mutasyonlu virüs uyarısı yapıldı.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Farabi Hastanesi Test Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Faruk Aydın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bulaşın bir buçuk misli arttığı ispatlandığını, bu yüzden maske mesafe ve hijyen kurallarının daha da arttırmaları gerektiğini vurguladı. Aydın, kalabalık ortamlarda çift maske kullanılmasının, mesafenin de 1 buçuk metreden 2 metreye çıkartılmasının önemli olduğunu dile getirdi.

  En çok vaka görülen ilk 5 il Karadeniz’de

  Sağlık Bakanlığı’nın ‘covid19.saglik.gov.tr’ internet adresinde Türkiye haritası üzerinden verilere yayınlandı. Buna göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Kovid-19 vaka sayılarının nüfusa oranla en fazla görüldüğü iller sıralamasında ilk 5’te Samsun, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon gibi Karadeniz Bölgesi’ndeki iller yer aldı.

  Prof. Dr. Faruk Aydın
  Prof. Dr. Faruk Aydın

  Karadeniz Bölgesi’nde çalışmalarına devam eden filyasyon ekipleri, son zamanlarda koronavirüsün en fazla taziye cenaze namazları ve aile içi ev ziyaretlerinde yayıldığını saptadı. Vaka sayılarının oransal olarak en fazla olduğu illerde hafta sonu kısıtlamalarında köy ve mahallelere çıkışlara ve ilçe geçişlerine yasak getirildi, cenaze namazlarına katılım ise 30 kişi ile sınırlandırıldı. Bilim insanları da vaka sayılarının en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi için mutasyonlu virüs riskini hatırlattı ve tedbirlere uyulması çağrısını tekrarladı.

  “Kurallar artırılmalı”

  KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Farabi Hastanesi Test Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Faruk Aydın, mutant virüsün Türkiye’de ve Karadeniz’de yayılım gösterdiğine dikkat çekti, bulaşıcılığın 1.5 kat arttığının altını çizdi. Aydın, Türkiye’de artık 3 mutasyon da olduğunu, mutasyonlu virüs çalışılabilen kitler de çalışma merkezlerinde ve kendilerinde de bulunduğunu ifade etti.

  Ne yazık ki bugüne kadar çalıştıkları türün İngiliz mutasyonu olduğunu belirten Aydın, ancak bu günden itibaren Güney Afrika ve Brezilya mutasyonu da çalışabilir kitlerinin geldiğini aktardı.

  Prof. Dr. Faruk Aydın, haliyle bundan sonra mutasyonluların da nereden köken aldığını görebileceklerine dikkat çekerken, bulundukları şehirde de mutasyonlu sayısının belli bir sayıya ulaştığını bildiklerini aktardı. Bununla birlikte Aydın, mutasyonun da etkili olabileceğini söyleyebileceğini, fakat bütün pozitif vakalarda çalışmadıkları için tek parametrenin o olacağını söylemenin şimdiden doğru olmayacağını belirtti. “Bütün pozitiflerimizle çalışıp mutasyonun hangi oranda olduğunu görmek gerekiyor ki doğru sonuçlara ulaşabilelim” şeklinde konuştu.

  Prof. Dr. Aydın: Bulaş 1.5 kat arttı, mesafe 2 metre olmalı
  Prof. Dr. Aydın: Bulaş 1.5 kat arttı, mesafe 2 metre olmalı

  Mesafe 2 metreye çıkarılmalı

  Prof. Dr. Aydın, mutasyonlu virüsün yeni bir dalga oluşturma tehlikesi olduğunu da kaydetti. Aydın, bulaşın 1.5 misli arttığının ispatlanmış durumda olduğunu, bu yüzden maske mesafe ve hijyen kurallarını daha da artırmaları gerektiğini dile getirdi.

  Bir arada bulunmanın eskiden 15 dakika şeklinde ifade edilirken şimdi 10 dakikaya düştüğünü aktaran Aydın, maskenin standart bir maske olması durumunda çift maske kullanılması gerektiğini vurguladı.  Mesafede de 1 buçuk metreden 2 metreye çıkartılmasının önemli olduğunun altını çizen Aydın, mutasyonların Karadeniz’e ulaşmasının ve yayılmasının sonucunda riskin giderek büyüyeceğini, arzu etmedikleri, bir daha yaşamak istemedikleri Kasım ayını bir daha yaşatma ihtimali olduğunu belirtti. Aydın, bunu da yeni bir pik veya dalga olarak isimlendirmenin mümkün olduğunu söyledi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ