28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Prof. Başer: Aşıda eşitsizlik ekonomiyi olumsuz etkileyecek

  Aşıda eşitsizlik ekonomiyi olumsuz etkileyecek

  Sağlık Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, dünya çapında yaşanan aşı eşitsizliğinin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini yönünde açıklamalarda bulundu. Aşı milliyetçiliğinin zengin ülkelerdeki ekonomik gelişmeyi yüzde 50 oranında azaltacağına dikkat çekti.

  MEF Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı ve sağlık ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, gelişmiş ülkelerin sadece kendi vatandaşlarını aşılamasının, kendi ülkelerindeki gelişmeyi yüzde 50’ye yakın azaltacağını ifade etti. Başer, sadece salgının azalmasında değil, ekonomilerde de her ülke  güvende olmadan hiçbir ülkenin güvende olmayacağının altını çizdi.

  Aşıda eşitsizlik ekonomiyi olumsuz etkileyecek

  Başer, Avrupa Komisyonu, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Fransa ile birlikte ACT (“Access to COVID-19 Tools”) ortaklığını kurduğunu belirtti. Bu ortaklığın aşı üretimine odaklanan birimi olan COVAX’ın 2021 yılında dünya nüfusunun yüzde 20’sinin aşılanması için gerekli aşı üretimi ve dağıtımını hedeflediğini aktardı.

  Başer, COVAX’ın, bu yıl içinde daha yoksul ülkelere 1,8 milyar doz vermeyi ve yılın ikinci yarısında gelişmiş ülkeler ile yeni tedarik anlaşmaları gerçekleştirmeyi planladığını söyledi. Bu hedefe ulaşmak için 38 milyar dolar fona ihtiyaç olduğunu ve bu zamana kadar toplanan miktarın ise sadece 11 milyar dolar olduğunun altını çizdi. Yüksek gelirli ülkelerin aşılamayı hızlandırırken, az gelişmiş ülkelerin çok geride bırakıldığına dikkat çekti.

  Gelişmekte olan ekonomilerin geride kalmasının gelişmiş ülkelerdeki ekonomik ürünlere talebi ve arzı azaltacağına dikkat çeken Başer, bununla birlikte, “Uluslararası Ticaret Odası verilerine göre, aşının eşitsiz dağılımının dünya ekonomisine 9.2 trilyon dolara mal olacak. Dünya ekonomisindeki büyümenin yüzde 4’ün altında kalabileceği bekleniyor” şeklinde konuştu.

  Her ülke güvende olmadan hiçbir ülke güvende olmayacak

  Küresel salgında herkes güvende olmadan hiç kimsenin güvende olmayacağına da işaret eden Başer, dünyadaki aşı eşitsizliğinin hem ekonomik hem de sosyal açıdan normale dönüşü geciktireceğini vurguladı. Başer, gelişmiş ülkelerin sadece kendi vatandaşlarını aşılamasının ve diğer kesimle ilgilenmemesinin kendi ülkelerindeki gelişmeyi de yüzde 50’ye yakın azaltacağını söyledi.

  Başer, “Sadece salgının azalmasında değil, ekonomilerde de her ülke güvende olmadan hiçbir ülke güvende olmayacak. Dünyada aşı ulaşımında eşitsizlik hem yayılımı azaltmayı hem de ekonomiyi canlandırmayı geciktiriyor.” ifadelerini kullandı.

  Yüksek gelirli ülkelerde aşı uygulamaları hızlanırken yoksul ülkelerin çok geride bırakıldığına dikkat çeken Başer, şu anda aşılanan kişi sayısının binde birinin en yoksul 50 ülkede uygulanırken, yüzde 70’inin en zengin 50 ülkede uygulandığına işaret etti. 27 milyon kişinin aşılandığı Amerika’da aşı olanların yüzde 70’i beyazlar olurken, sadece yüzde 5’i siyahi vatandaşlar, geri kalan kısmını ise  Latin Amerikalılar oluşturuyor.”

  Başer, İsrail’in vatandaşlarının yüzde 40’ını aşıladığını ancak Batı sınırında (West Bank) İsraillerle yaşayan ve uluslararası anlaşmalarla aynı şekilde aşılanması gereken 450 bin Filistinli’nin aşı olmayı beklediğini kaydetti.

  Sabro’nun yeni hedefi plastik içermeyen ıslak mendil üretmek

  Farmasi 500 Milyon dolar ciro yaptı, 10. fabrikasını açıyor

  Ernst & Young: Türkiye’de özel hastane pazarı daraldı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ