23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Pfizer’in o ilacı koronavirüs hastalarında ölüm riskini yüzde 37 azalttı!

  ABD'li ilaç şirketi Pfizer, romatizma ilacı Xeljanz'ın Brezilya'da koronavirüs hastalarında ölüm riskini azalttığını açıkladı.

  Koronavirüsle mücadele devam ederken, koronavirüsle ilgili araştırmalar da bir yandan devam ediyor. Koronavirüsün neden olduğu zatürre nedeniyle hastanede yatan 289 hastada ilacı test eden çalışmanın sonuçları New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

  Pfizer, ilaçla tedavi edilen hastalarda ölüm veya solunum yetmezliği insidansının yüzde 18; plasebo alanlar için ise yüzde 29 olduğunu açıkladı. Ayrıca, plasebo alan 17 hastaya kıyasla ilaçla tedavi edilen 20 hastada ciddi yan etkiler meydana geldiğini açıkladı.

  İnsidans oranı, belirli bir hastalığın yüz bin kişide görülme sayısını ifade etmektedir.

  SİTOKİN FIRTINASINI HAFİFLETİYOR

  Klinik araştırmaların sonuçlarının olumlu olduğunu ifade eden Pfizer’ın Brezilya Tıbbi Direktörü, Márjori Dulcine, ”İlacın Covid-19 nedeniyle meydana gelen sitokin fırtınasını hafifleterek solunum yetmezliği veya ölüm riskini yüzde 37 oranında azaltabildiğini gösteriyor. Bu, hastalık ile mücadelede önemli bir bilimsel kanıt. Pfizer hala yeni tedavi seçenekleri aramaya kararlıdır” dedi.

  Diğer taraftan JAK inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfına ait olan ve aynı zamanda bir otoimmün hastalık olan ülseratif koliti tedavi eden Xeljanz’ın Covid-19 tedavisi için hiçbir ülkede onaylanmadı.

  SİTOKİN FIRTINASI NEDİR?

  Bağışıklık sisteminin yaralanma veya enfeksiyona tepkisinde yer alan bir grup hücreye sitokin adı veriliyor. Stokinler problemin ortaya çıktığı yere gitmek için çaba sarfediyor ve vücudu yabancı bir istilacıya karşı savunmak adına daha fazla bağışıklık hücresi göndermesi için sinyal gönderiyor.

  Sitokinler vücudun kendini iyileştirmesinde büyük rol oynar. Bağışıklık hücrelerinin akışı kalıcı olduğunda, bağışıklık sisteminin korumaya çalıştığı dokulardaki hücreleri öldürmeye başlayan iltihaplanma meydana geliyor. Sitokin hücrelerinin aşırı miktarda sinyal vermesi nedeniyle çok uzun süre iltihaplanma kontrol dışı kalabiliyor. Bu iltihap, ise corona virüs hastalarının akciğerlerine dolarak solunum yetmezliğine neden oluyor. Eğer iltihaplanma kontrol edilemezse hastaların birçoğu hayatını kaybediyor.

  Pfizer/BioNTech ile Türkiye arasında 90 milyon doz aşı anlaşması yapıldı

  İsrail, Pfizer/BioNTech aşısının gerçek sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ