28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  ABD Başkanı Biden, salgının biteceği tarihle ilgili konuştu

  ABD Başkanı Joe Biden, Pfizer'ın Michigan’daki aşı fabrikasını ziyaret etti. Başkan Biden, salgının biteceği tarihle ilgili konuştu.

  Amerika’da yaşanan olumsuz hava koşulları, kar fırtınaları nedeniyle 6 milyon Covid 19 aşısının dağıtımında gecikme yaşandı. Pfizer’ın Michigan’daki aşı fabrikasını ziyaret eden ABD Başkanı Joe Biden, “Bu krizin ne zaman sona ereceği konusunda size bir tarih veremem” açıklamasını yaptı.

  Derin dondurucu çiftliği hakkında bilgi aldı

  Koronavirüs mücadelesinde hava muhalefeti nedeniyle zor günler yaşayan Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 6 milyon doz aşının sevkiyatında gecikme oldu.

  Gecikme nedeniyle Michigan’daki Pfizer aşı fabrikasını ziyaret eden ABD başkanı Biden, fabrikada yaklaşık 360 bin doz aşısının muhafaza edildiği ‘derin dondurucu çiftliği’ adı verilen yerde incelemeler yaptı. “Derin dondurucu çiftliği” adı verilen aşıların muhafaza edildiği yerde 350 adet derin dondurucu yer alıyor. Başkan Biden fabrika çalışanlarından aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

  300 milyon kişi için yeterli aşı olacak

  Fabrika ziyaretinin ardından açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, Biden, görevdeki ilk 100 gününde 100 milyon aşı uygulama hedefini aşacağından emin olduğunu ve ülkenin “bu yılın sonunda normale yaklaşacağını” öngördüğünü söyledi. Biden aşı üretim ve dağıtımının da hızlandırılacağını vurguladı.

  Temmuz ayı sonuna kadar 300 milyon vatandaşı aşılamak için yeterli aşının olacağını belirten ABD Başkanı  konuşmasında “Bu krizin ne zaman sona ereceği konusunda size bir tarih veremem. Ama bunu en kısa zamanda sağlamak için mümkün olan her şeyi yaptığımızı söyleyebilirim. Önümüzdeki Noel geride bıraktığımız Noel’den farklı olacak. Ama bunun garantisini de veremem” dedi.

  Üretim süresi 60 güne indirildi

  Pfizer’in CEO’su Albert Bourla da yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftalarda ABD’ye haftalık olarak tedarik edilen koronavirüs aşısı dozlarının sayısını iki katına çıkarabilmeyi hedeflediklerini söyledi. Üretimi hızlandırmak için adımlar sayesinde aşı üretiminin 60 güne indirildiğini belirtti.

  Kademeli normalleşme için illerin risk puanı nasıl hesaplanacak?

  “Karadeniz mutasyonu” ihtimaline genetik takip önerisi

  “Aşıların yüzde 75’ini 10 ülke aldı, 130 ülkeye hiç aşı gitmedi”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ