28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Pfizer ve BioNTech’in aşısı ölümleri yüzde 98.9 azalttı

  İsrail, Pfizer ve BioNTech’in koronavirüs aşısının büyük oranda koruduğunu elde ettikleri verilerle duyurdu.

  İsrail Sağlık Bakanlığı, ülke nüfusunun neredeyse yarısını aşıladıklarını başardıklarını açıkladı. Bakanlık ayrıca, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşıların etkisinin ellerindeki istatistiklerle kamuoyuna duyurdu.

  Ölüm oranları yüzde 98.9 azaldı

  İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, koronavirüs aşısı insanların hasta olma riskine karşı yüzde 95.8 oranında koruma sağlıyor. Bununla birlikte, aşı, nefes alma ya da ateş sorununa karşı yüzde 98 oranında korurken, ölüm oranları da yüzde 98.9 oranında azaldı.

  13 Şubat tarihine kadar olan verilerin derlenerek oluşturulduğu açıklanan İsrail’de nüfusun neredeyse yarısının aşı olduğu aktarıldı.

  Başbakan Binyamin Netanyahu, gelecek iki hafta içinde 50 yaşın üzerindeki İsraillilerin yüzde 95’inin aşı olacağını tahmin ettiklerini bildirdi. İsrail, yıllardır abluka altında tuttukları Filistin’e destek sağlamayarak ve aşı vermeyerek uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti.

  Aşı olanlar, spor salonlarına gidebilecek

  Diğer yandan İsrail Bakanlığı, “Green Pass” (Yeşil Geçiş) adı verilen bir uygulamayı da hayata geçirdiklerini belirtti. İsrail’de yaşayanların sağlık verilerinin bulunduğu bu uygulamada Kovid-19’a karşı bağışıklık oranları ya da insanların aşı olup olmadığının bilgisi bulunuyor. Bu uygulama ile bir spor etkinliğine veya bir kültürel etkinliğe gitmesi ya da insanların otelde konaklamasına imkan sağlanacak.

  Bugün dükkanların ve mağazaların tekrar açılmasıyla beraber tiyatrolar ve spor salonlarının sadece aşı olanlara veya hastalığı yenerek antikor üretenlere açık olduğu duyuruldu.

  İsrail Sağlık Bakanlığı, 9 milyon nüfusa sahip ülkede nüfusun yüzde 45’inden fazlasının en az bir doz aşı olduğunu aktardı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ