19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Pfizer ile İsrail arasında aşı krizi patlak verdi

  İsrail medyası, İsrail'in Pfizer-BioNTech'ten aldığı 2.5 milyon doz Covid 19 aşının parasını ödemediğini bildirdi.

  Aşılama konusunda dünyanın en başarılı ülkesi olan İsrail’de aşı krizi patlak verdi. İsrail medyası, İsrail’in Pfizer’den aldığı 2.5 milyon doz aşının parasını ödemediğini bu nedenle de ilaç firması tarafından aşı tedarikinin askıya alındığını bildirdi.

  Seçim sonrası hükümet kurma çalışmaları nedeniyle siyasi kriz yaşanan İsrail’in, Covid 19 aşılarını temin ettiği Pfizer-BioNTech şirketi ile ödeme sorunu yaşadığı ileri sürüldü.

  İsrail’de yayınlanan Jerusalem Post, Pfizer-BioNTech’in son 2.5 milyon doz aşının ödemesini alamadığı gerekçesiyle İsrail’e Covid 19 aşılarının sevkiyatını durdurduğunu  duyurdu. Yaşananlar üzerine ülkedeki ordu radyosu, Pfizer’ın İsrail’i “Muz cumhuriyeti” olarak gördüğünü aktardı.

  Aşı uygulamalarında en iyi ülkelerden

  Covid 19 aşı verilerinin derlendiği “ourworldindata.org” sitesine göre, Dünya genelinde 664 milyon dozdan fazla koronavirüs aşısı yapıldığı belirtiliyor. Verilere göre, ABD 165 milyon 50 bin doz ile dünyada en fazla aşı yapılan ülke olurken; nüfusa oranla her 100 kişide en fazla doz aşı yapılan ülke ise İsrail. İsrail’de her 100 kişiye düşen doz sayısı 116,79 oldu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ