14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Pfizer / Biontech’in antikor seviyesi Sinovac’tan 10 kat daha fazla

  Pfizer-BioNTech ve Sinovac'ın geliştirdiği koronavirüs aşılarıyla ilgili yayınlanan araştırmada, Pfizer-BioNTech aşısısının antikor seviyesinin Sinovac'tan 10 kat daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

  Dünyayı bir buçuk yıldan uzun süredir meşgul eden koronavirüsle mücadelede aşı seferberliği global çapta tüm hızıyla devam ederken aşılarla ilgili araştırmalar da sürüyor.

  Biontech koruyuculuğu yüzde 64’e geriledi!

  Saygın tıp dergisi The Lancet’te yer alan çalışmada Pfizer-BioNTech’in mRNA aşısı ve Sinovac’ın geleneksel yöntemle geliştirdiği corona virüsü aşısı karşılaştırıldı. Hong Kong’da yapılan çalışmada farklı aşılarla gerçekleştirilen aşılamanın etkileri incelendi.

  Biontech koruyuculuğu yüzde 64’e geriledi!

  BİONTECH’İN VARYANTLARA KARŞI DAHA KORUYUCU

  Yapılan araştırma sonucuna göre, Hong Kong’da iki doz Pfizer-BioNTech aşısı yapılan sağlık çalışanlarının, Sinovac aşısı uygulanan kişilere oranla vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi. Araştırmacılar söz konusu sonuçların, mRNA aşılarının geleneksel yöntemlerle geliştirilen inaktif aşılara kıyasla Sars-CoV-2 ve varyantlarına karşı daha koruyucu olduğunu gösterdiğini savundu.

  Biontech Sinovac’tan 10 kat daha etkili

  VAKA SAYILARINDA FARK YARATIYOR

  Bloomberg’in haberine göre, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın mRNA aşılarını kullanan ABD ve İsrail gibi ülkelerde hastalığın yayılma hızının yavaşladığı belirtildi. Çin’in geliştirdiği Sinovac ve Sinopharm aşısı kullanılan ülkelerde vaka sayılarında bu seviyede bir düşüş olmadığı ancak ağır vakaları ve ölümleri engellediği vurgulandı.

  Biontech 2. doz ne zaman yapılmalı? Biontech aşısında iki doz arası ne kadar?

  Pfizer/BioNTech, üçüncü doz aşı için FDA’ya başvuracak

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ