16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Pfizer/BioNTech ile Türkiye arasında 90 milyon doz aşı anlaşması yapıldı

  Türkiye’nin, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısından, 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere toplam 90 milyon doz daha satın aldığı açıklandı.

  Pfizer/BioNTech’in yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde yapılan anlaşmayla kararlaştırılan 30 milyon dozun üzerine Türkiye’ye 30 milyon dozu opsiyonlu olmak üzere 90 milyon doz ilave aşı tedarik edileceği kaydedildi.

  Bununla birlikte toplamda 120 milyon dozu bulan aşıların 2021 yılı içinde dağıtılmasının beklendiği belirtildi.

  UĞUR ŞAHİN: SALGININ SONA ERMESİ İÇİN MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ÇOK AŞI SAĞLAMAK

  Açıklamada Biontech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in görüşlerine de yer verildi. Şahin, amaçlarının, hastane yatışlarını azaltmak, salgını sona erdirmek ve normal hayata dönmeye yardımcı olmak için dünyanın her bir bölgesindeki insanlara mümkün olduğu kadar çok Covid-19 aşısı sağlamak olduğunun altını çizdi.

  Prof. Dr. Şahin ayrıca “Türkiye’nin vatandaşlarını aşılama çabalarına önemli bir katkıda bulanabildiğimiz ve bize duyulan güven için minnet duyuyoruz” şeklinde konuştu.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise hafta başında yaptığı açıklamada, Türkiye’ye 10 milyon doz Sinovac aşı ile sonbahara kadar da 90 milyon doz BioNTech aşısının geleceğini belirtmişti. Bununla birlikte Bakan Koca, aşı takviminin planlandığı gibi ilerlemesi halinde Türkiye’de toplumsal bağışıklığın yaz ortasında yakalanabileceğini kaydetti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ