24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  Pfizer / Biontech aşısıyla ilgili çok önemli bulgu!

  Türkiye'de kullanılan Pfizer / Biontech ve Moderna aşılarının koronavirüse karşı büyük bir koruma etkisi oluşturduğu ortaya çıktı.

  mRNA teknolojisine sahip Pfizer/BioNTech aşısı ve Moderna aşısı ile ilgili dikkat çekici bir araştırma yayınlandı. Araştırmada mRNA teknolojisi kullananların Covid-19’a karşı büyük avantaj sağladığı belirlendi.

  Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden olan New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının büyük bir koruma etkisi oluşturduğu ortaya çıktı.

  Yapılan araştırmaya göre mRNA aşılarını olanlar, koronavirüs hastası olsalar bile vücutlarında çok daha az koronavirüs taşıyor. Uzmanlar, ”Bu sonuçlar koronavirüs aşısı olanların neden hastalıkları aşı olmayanlara göre daha hafif geçirdiğini ortaya koydu” açıklamasını yaptı.

  Araştırmaya katılan 16 kişiye mRNA teknolojisi kullanan aşı olmalarına rağmen koronavirüs bulaştığını aktaran uzmanlar, “Bu kişilerin burunlarındaki virüs, aşı olmamış ve hasta olmuş kişilere göre yüzde 40 daha az. Ayrıca aşı olan kişilerin vücudunda tespit edilen virüs bulunma riskinin de yüzde 66 daha az olduğu belirtildi” diye konuştu.

  Araştırma: Biontech aşısı bütün varyantlara karşı etkili
  Araştırma: Biontech aşısı bütün varyantlara karşı etkili

  ”HASTALIĞI BULAŞTIRMA ORANI DÜŞÜK”

  Diğer yandan uzmanlar, aşı olanların hastalığı daha kısa sürede atlattığını açıklarken, ortalama olarak yatakta geçirilen sürenin de iki gün az olduğunu söyledi.

  ABD Ulusal Hastalığı Kontrol ve Önleme Merkezleri’nde görevli olan ve araştırmaya da katkı sağlayan Mark Thompson, “Aşı olmuş insanlara virüs bulaşsa bile hafif atlatıyorlar. Bu sonuçlar ayrıca aşı olan insanların virüsü aşı olmayan insanlara göre daha az taşıdığını da gözler önüne serdi. Bunun sebebi de vücutta, etrafa dağıtacak daha az virüs olmasıdır” ifadelerini kullandı.

  Uzmanlar araştırmanın teknik detaylarını da paylaştı. Araştırmada 4.000 sağlık çalışanının yer aldığı ve bunların 204’üne Covid-19 bulaştığını açıklayan yetkililer, ”Bu kişilerin 155’i aşı olmamıştı, 16’sı ise en az bir doz mRNA aşısı olmuştu. Araştırmaya katılanların geri kalanı dahil edilmedi çünkü onların aşı olma durumu tespit edilemedi” açıklamasını yaptı.

  Öte yandan aşı olup hastalanan 16 kişiden 5’inin iki doz aşı olduğunu geri kalanların ise 1 doz aşı olduğu belirtildi.

  BioNTech aşısı olan 3. dozu Sinovac olabilir mi? Üçüncü doz aşı farklı olabilir mi?

  Biontech aşısının 2. dozu ne zaman yapılacak?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ