2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Pfizer/BioNTech aşısının üçüncü doz etkisinin sonuçları açıklandı

  Çok kısa sürede mRNA teknolojisi kullanılarak koronavirüs için geliştirilen Pfizer / Biontech 3. doz aşı sonuçları resmi makamlarla paylaşıldı.

  Pfizer / Biontech aşısının 3. doz sonuçları ABD ilaç dairesi ile paylaşıldı. Yapılan açıklamada ve elde edilen verilere göre üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısı, ilk corona virüsüne ve Delta ile Beta varyantlarına ciddi bir koruma sağladı. Üçüncü doz aşının Delta ve Beta varyantlarına aynı orijinal Covid-19’a olduğu kadar etkili olduğu kadar koruma sağladığı belirtildi.

  Pfizer’in açıklamasında, ”Yüksek seviyede bağışıklık yanıtı ile birlikte ilk aşıdan 6 ile 12 ay sonra yapılan üçüncü bir doz aşının bağışıklığı yüksek seviyede tutmaya yardım ettiğini tespit ettik” denildi.

  ”3. DOZ HASTALIK ORANLARINI AZALTMADA YARDIMCI OLACAK”

  Biontech kurucu ortağı Uğur Şahin ise şunları söyledi: ”İlk veriler bize geliştirdiğimiz aşının üçüncü dozunu kullanarak yabani virüslere ve varyantlara karşı yüksek oranda koruma sağlandığını gösterdi. Destekleyici üçüncü doz aşı daha önce aşı olmuş kişilere enfeksiyon bulaşmasını ve hastalık oranlarını azaltmada yardımcı olacak. Önümüzdeki mevsimlerde virüsün varyantlarının yayılmasını daha iyi kontrol etmesini sağlayacaktır”

  Biontech aşısının yan etkileri neler? Covid aşısının yan etkileri nasıl geçer?

  Pfizer-BioNTech aşısının Delta virüsüne karşı etkisi belli oldu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ